הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פסיכולוגיה > פסיכולוגיה חברתית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
שלושה צרכים פסיכולוגיים מועלים על-ידי החוקרים כמסבירים דעות קדומות: הצורך בכוח, צורך בהצדקה עצמית וצורך בהבעת תוקפנות.פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - צרכים פסיכולוגיים
מחברות: ד"ר אורית כהן; דנה פרידמן


שלושה צרכים פסיכולוגיים מועלים על-ידי החוקרים כמסבירים דעות קדומות.

צורך בכוח

הצורך בכוח כהסבר להבעת דעות קדומות מתמקד בצורך בכוח נפשי (ולא בכוח פיזי). אם כן, הדימוי העצמי של הפרט הוא העיקר. ההנחה היא שכאשר יש איום על הדימוי העצמי והפרט חש דימוי עצמי נמוך, הוא יונע לחפש דרכים להעלות את דימויו העצמי. אחת הדרכים האלה היא איתור קבוצה, שהיא בדרך כלל בעלת מעמד חברתי נמוך, והבעת דעות קדומות כלפיה. כך האדם מעלה את דימוי העצמי, שכן הוא חש מעל קבוצה זאת.

צורך בהצדקה עצמית

כאשר אדם חש פער או אי התאמה בין שתי אמונות או בין שתי תפיסות, הוא יחווה תחושת דיסוננס. מכיוון שהאדם אינו מעוניין לחוות את תחושת הדיסוננס, הוא מחפש דרכים להפחתתו.

אחת הדרכים להפחתת הדיסוננס היא הבעת דעות קדומות: כאשר האדם מתנהג באופן הנוגד את תפיסתו המוסרית, הוא עשוי לנסות להפחית את הדיסוננס באמצעות הבעת דעה קדומה כלפי הגורם שהתנהג אליו באופן לא ראוי. דעות קדומות אלה יצדיקו את התנהגותו, והדיסוננס יפחת.

דוגמה: אדם, אשר מתנהג באופן לא ראוי לעובד משק-בית בביתו (מעסיקו בתנאים מחפירים מבחינת שעות עבודה ושכר), עשוי להביע דעה קדומה נגד עובד זה: "הרי הוא אינו כשיר לכלום. לולא העסקתיו - היה גווע ברעב", וכך, בעזרת ההצדקה העצמית, הוסיף האדם גורם קונסוננטי, אשר יפחית את תחושת הדיסוננס שלו.

צורך בהבעת תוקפנות

התיאוריה של פרויד ותיאוריות הלמידה החברתית מתייחסות ליצר התוקפנות והצורך בהבעתו. כל התיאוריות האלה מדגישות את הצורך לרסן את הבעת התוקפנות, כצורך של החברה למנוע אי סדר ולהמשיך את הישרדותה.

מול צורכי החברה היחיד עשוי לעמוד, כשבאמתחתו אין כלים לטיפול בצורך שלו להביע תוקפנות כלפי הגורם לתסכול, ולכן הוא עשוי לבצע התקה ולתת דרור לתוקפנותו על-ידי הפנייתה לגורם חלש יותר. אך מכיוון שהחברה תביע התנגדות לתוקפנות פיזית, תקבל התוקפנות ביטוי באמצעות הבעת דעות קדומות (תוקפנות מילולית) כלפי קבוצה חלשה.

קראו עוד:

פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - מהי דעה קדומה
פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - כיצד נוצרות דעות קדומות?
פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - קונפליקט בין קבוצות

פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - אישיות סמכותנית
פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - צרכים פסיכולוגיים (פריט זה)
פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - למידה חברתית
פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - יציבותן של דעות קדומות

ביבליוגרפיה:
כותר: פסיכולוגיה חברתית : דעות קדומות - צרכים פסיכולוגיים
שם  האתר: בית הספר הווירטואלי של מטח : פסיכולוגיה לבגרות
מחברות: כהן, אורית (ד"ר) ; פרידמן, דנה
עורכת האתר: בוהק, חוה
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. ייעוץ מדעי: ד"ר ציפי בר-אל.
2. הקורס נכתב בשנת 2002.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית