הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופריםתקציר
קורות חייו ויצירתו של הצייר הצרפתי קלוד מונה, מגדולי הציירים האימפרסיוניסטים.קלוד מונה : 1840-1926
מחברת: ברברה קריסטל


הצייר האימפרסיוניסטי קלוד מונה נולד בפריז ב-14 בנובמבר, 1840, אך בילה את מרבית שנות ילדותו בלה האבר, שם הייתה לאביו חנות מכולת. בגיל 15 החל למכור את ציוריו ברחוב וארבע שנים אחר כך החליט להקדיש את חייו לציור ועקר לפריז כדי ללמוד באקדמיה סוויס. אחרי זמן קצר נאלץ להתגייס לצבא. הוא חזר לפריז ב-1826 ולמד אצל שארל גלר. בסטודיו של גלייר התיידד עם הציירים אדואר מאנה ופייר רנואר.

מונה ידוע בהקפדתו על פרטים, משיכות המכחול החופשיות, הצבעים העזים והשימוש באור בציורי הטבע שלו. הצלחתו הראשונה באה כאשר דיוקן של אשתו קמיל, בשם השמלה הירוקה (1866) התקבל ל'סלון'. לאחר מכן נדחה בהתמדה, עד שסבל מחסור, לא יכול היה לקנות צרכי ציור ונאלץ ללוות כסף מחבריו.

מונה וחבריו, קמיל פיסארו, אדגר דגה, פול סזאן ואחרים, ארגנו ב-1874 תערוכה משלהם, שהייתה בדרגה מעל לתליית תמונותיהם ב'סלון הדחויים'.

המילה אימפרסיוניזם, זרם שהתאפיין בהתבוננות ישירה בטבע, נגזרה משם ציורו של מונה התרשמות (impression) זריחה (1872). אחד המבקרים אמר שהציור הזכיר לו טפט משום שנראה מרוח ולא גמור.

ב-1880, שנה לאחר מות אשתו, התקבל ציור של מונה ל'סלון' הרשמי, אולם הוא לא היה מרוצה מהמקום שבו נתלה הציור וסירב להציג שם שוב.

שש שנים אחר כך גדלה הפופולאריות שלו והוא צייר שתי סדרות של ערימות חציר ועצי צפצפה, כאשר אותה סצנה חזרה על עצמה שוב ושוב, אך בעונות ומצבי אור וצל שונים.

בגיל 52 התחתן מונה שוב עם אליס הושד והם השתקעו בג'יברני, צרפת. שם צייר את סדרת שושנות המים (1900-1926). הציורים הגדולים צוירו במשיכות מכחול קצביות, אשר יצרו דפוס מופשט, שיכול היה לעמוד בפני עצמו בלי להתמקד בנושא, אך שולב במראות של מים, עלווה ואור, שהפכו בריכת דגים פשוטה למחזה מרהיב של משחק צבעים .

Monet Gallery
Claude MONET Paintings

ביבליוגרפיה:
כותר: קלוד מונה : 1840-1926
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית