הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופריםתקציר
אודות רמברנדט, צייר הבארוק ההולנדי, הנחשב לאחד מגדולי הציירים בתולדות האמנות המערבית.רמברנדט : 1606-1669
מחברת: ברברה קריסטל


רמברנדט הרמנזון ון ריין, נולד בליידן שבהולנד והיה בנו של טוחן. צייר הבארוק ההולנדי נחשב לאחד מגדולי הציירים בתולדות האמנות המערבית. הוריו חזו לו גדולות ובגיל 14 רשמו אותו לאוניברסיטת ליידן, אך רמברנדט זנח את לימודיו באותה שנה והחל לעבוד כשוליה בסטודיו של יעקוב ון סווננברג. בגיל 17 עקר לאמסטרדם ולמד אצל הצייר פייטר לסטמן, שצייר אירועים היסטוריים. לאחר שישה חודשים חש כי מיצה את לימודיו שם וחזר לליידן כדי לבסס עצמו כצייר עצמאי. בתקופה זו פיתח סגנון דרמטי, תוך כדי שימוש נרחב במשחקי אור וצל.

בהיותו בן 25, חזר רמברנדט לאמסטרדם ונשאר שם. רמברנדט צייר יותר מ-600 ציורים, כ-60 מהם דיוקנאות עצמיים. ציוריו המוקדמים, כמו דיוקן של אדם עם רעייתו (1633), מדגימים את הקפדתו על פרטי הדמות, הלבוש והריהוט.

אין אמן שהרבה לבחון ולנתח את עצמו כרמברנדט. הוא לא ניסה להסתיר את היותו חסר יופי, אף שבדיוקנאות רבים מכסים צללים כהים את תווי פניו. אפשר שהדיוקנאות שצוירו בסגנון זה מבטאים את חיבתו לטכניקת הכיארוסקורו, (שימוש דרמטי באור וצל), כדרך לבטא רגשות. שליש מעבודותיו נסבו על נושאים תנ"כיים. הוא יצר דרמה באמצעות סגנון בארוק ראוותני, דבר יוצא דופן בהולנד הפרוטסטנטית של המאה השבע-עשרה, שלא העריכה עבודות מעין אלה.

ההזמנה החשובה הראשונה שרמברנדט קיבל באמסטרדם הייתה שיעור באנטומיה של ד"ר טולפ (1632). בציור נראים חברי גילדת המנתחים מתבוננים בנתיחת גופה ושומעים הרצאה באנטומיה. רמברנדט סידר את הדמויות בצורת פירמידה, מה שיצר איזון טבעי.

ב-1641 קיבל הזמנה לצייר דיוקן קבוצתי של חבורתו של הקפטן פרנץ בנינג, ואולם שם היצירה הוסב למשמר הלילה. הציור, שגובהו מתקרב לארבעה מטרים ורוחבו עולה על ארבעה וחצי מטרים, מתאר את המשמר האזרחי. רמברנדט יצר סצנה דרמטית דמיונית שבה נקראים אנשי המשמר לנשק, כאשר הדמויות משרתות את הקומפוזיציה. הוא הציב כמה מהן בין הצללים, בעוד אחרות מוארות היטב.

למרות הצלחתו כאמן, מורה וסוחר אמנות, נאלץ רמברנדט להכריז על פשיטת רגל ב-1656, בשל חיי המותרות שניהל. ואולם, הוא לא חדל לצייר ובין יצירותיו המאוחרות נמנות יעקב מברך את בניו של יוסף (1656) ודיוקן האמן בזקנתו (?1659), שהבעת פניו לגלגנית.

אתרים בהם ניתן לראות מציוריו של רמברנדט:
WebMuseum, Paris
Olga's Gallery

ביבליוגרפיה:
כותר: רמברנדט : 1606-1669
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית