הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופרים


תקציר
קורות חייו ויצירתו של הצייר האיטלקי קרוואג'יו.קרוואג'יו : 1573-1610
מחברת: ברברה קריסטל


חלוץ איטלקי שחייו היו אפלים, ססגוניים ואלימים כציוריו. מקור שם משפחתו של מיכלאנג'לו מריסי דה קרוואג'יו בעיר הולדתו. אף שאביו, פרמו מריסי, היה אדריכל ובנאי מוכשר, קרוואג'יו בחר בגיל 10 ללמוד ציור ליד מילאנו שבאיטליה. בגיל 17 עקר לרומא, שם סטה מהנטייה הרווחת לצייר בסגנון קלאסי ובחר באנשים פשוטים כמודלים לציורי דמויות מיתולוגיות וקדושים.

כשלא יכול היה להרשות לעצמו לשלם למודלים, אף שהיה מעוניין בציור נטורליסטי, החל לצייר על פי השתקפות דמותו במראה מתוך שאיפה לדייק עד כמה שאפשר בציור הגוף האנושי. האווירה בציוריו נעה בין שובבות לסבל. בדיוקן המדוזה (1594) השתמש בפניו ושיווה להן הבעה קומית.

קרוואג'יו התגלה בגיל 27 על ידי הקרדינל דל מונטה, שהרשה לו לצייר כפי שרצה ושיכן אותו בביתו. ההזמנה הגדולה הראשונה שקיבל הייתה שלושה ציורים של הקדוש מתיו עבור כנסיית קונטראלי. קרוואג'יו כיוון את אמנותו לפשוטי העם, אך אלה נפגעו ממנה משום שהורגלו להעריץ את הקדושים ולהאדיר אותם. לעומת זאת, פטרוניו היו אנשים משכילים שנהנו לראות את הקדושים מתוארים כאנשים פשוטים.

קרוואג'יו נטה חיבה למעמדות הנמוכים ולכן הקדושים ועושי הניסים שלו נראים כאנשים פשוטים. הוא נתן לסצנות דתיות ולדמויות תנ"כיות פירוש ריאליסטי ונמנע מתנוחות מעוררות יראה. כן עשה שימוש במשחקי אור וצל כדי להבליט את הדמויות בקדמת הציור, כך שאי אפשר יהיה להתעלם מהן. הוא צייר את הקדוש מתיו כאדם מוצק וחסון, כאילו היה איכר פשוט, היושב יחף ברגליים מסוכלות כשלצידו מלאכית ואולץ לצייר ציור זה שוב כפי שהיה נהוג, כשלקדוש מראה מכובד יותר.

קרוואג'יו היה צעיר זועם, שנטה להסתבך בקטטות רחוב. בין השנים 1600 ו-1606 נזכר שמו פעמים רבות ברישומי המשטרה, כמי שפצע רב-חובל, תקף מלצר וזרק עליו ארטישוק, השליך אבנים על שוטרים, העליב איש צבא ועוד.

במהלך קטטה שהתעוררה לאחר שהפסיד כסף במשחק, רצח את יריבו ונמלט לנאפולי, איטליה, שם המתין לחנינת האפיפיור.
בביקורו במלטה התקבל כחבר כבוד במסדר מלטה, אך רב עם אחד האנשים הבכירים ונאסר.
ב-1610 זכה לחנינה מהאפיפיור ויצא בדרכו לרומא, אך נעצר בטעות על ידי השלטונות, החמיץ את האניה וכל חפציו וציוריו נלקחו ממנו. כאשר שוחרר רץ בכל כוחו אחרי האוניה המתרחקת והתמוטט. כמה ימים אחר כך מת מקדחת.

ביבליוגרפיה:
כותר: קרוואג'יו : 1573-1610
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית