הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופריםתקציר
קורות חייו ויצירתו של הצייר אל גרקו.אל גרקו : 1541-1614
מחברת: ברברה קריסטל


דומיניקו תיאוטוקופולי היה אדם מצליח, שנהג לארח בביתו אנשי אצולה ואינטלקטואלים. הוא הרבה להתרועע עם בני מעמדו והיה מקובל מאוד, הן כאיש החברה הגבוהה והן כצייר. הספרדים כינו אותו אל גרקו, שפירושו "היווני", משום שנולד בכרתים. הם ראו בו זר, אף שאמנותו האדירה את שם ארצם. כל חייו חתם על עבודותיו בשמו האמיתי באותיות יווניות.

בגיל 25 נסע לוונציה שבאיטליה והחל לעבוד בסטודיו של טיציאן (1487-?1576), שם נשאר 11 שנה. הוא עקר לטולדו שבספרד כאשר קיבל את ההזמנה הראשונה מכנסיית סנטו דומינגו, שהיוותה נקודת מפנה בקריירה שלו. עבודתו הראשונה הייתה עליית הבתולה (1577) והיא מבטאת את נטייתו להשתמש בצבעים לא מקובלים, לצייר קבוצות של דמויות מעוותות ודמויות בעלות גוף מוארך. עבודתו מתאפיינת בקומפוזיציה יוצאת דופן של הגוף, הבעות פנים מיוסרות ומחוות נרגשות, כשכל אלה מצויירים בצבעים עזים. משערים שהיגר לספרד משום שהוחרם על ידי קהילת האמנים, אחרי שטען שיש להסיר את יצירתו של מיכלאנג'לו יום הדין מהקפלה הסיסטינית והציע לצייר אותה שוב.

הוא לא חיקה את ציורי הדת שהיו מקובלים בספרד בזמנו ונחשב מורד ותמהוני. גם חיי המשפחה יוצאי הדופן שניהל לא התקבלו בספרד הדתית, שלא הייתה יכולה להשלים עם העובדה שבני זוג חיים יחד ומולידים ילדים בלי להתחתן. השכר שקיבל היה גבוה מאוד ונותרו בידנו מסמכים המעידים על כך שתבע את פטרוניו בבית המשפט כאשר אלה סירבו לשלם את הסכומים שדרש. ב-1586 צייר את אחת מיצירות המופת שלו, קבורת הרוזן אורגז, בה נראה אציל מן המאה הארבע-עשרה בקברו, בעוד נשמתו עולה השמיימה ומסביבה מלאכים ודמויות של אישים פוליטיים מן התקופה. בעבודה זו בא לידי ביטוי סגנונו בציור דמויות אנושיות מוארכות והטכניקה horror vacui - פחד מחללים ריקים.

ספרד נחשבה נחותה בהשוואה לאיטליה, אך אל גרקו חי בה 37 שנה והיה הראשון משלושה אמנים דגולים שפעלו בה. השניים האחרים הם דייגו ולאסקז ופרנסיסקו גויה.

לאל גרקו היה קשה לחיות במדינה שממשלתה הטילה פיקוח הדוק על כל דבר, במיוחד בתקופת שלטון האינקוויזיציה, שעשתה הכול כדי לגרש מספרד אזרחים לא רצויים, אך המעמד הגבוה שאליו הגיע הגן עליו בתקופה מסוכנת זו.

Olga's Gallery - אתר בו מוצגות תמונות של אל גרקו

ביבליוגרפיה:
כותר: אל גרקו : 1541-1614
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית