הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי כדור-הארץ והיקום > הידרולוגיה [מים]
יד יצחק בן-צבי


תקציר
על שלושת הכוחות הגורמים לזרימת מי תהום בטבע, ויוצרים מערכות זרימה ממושכות ויציבות.הכוחות הגורמים לזרימת מי תהום בטבע
מחבר: פרופ' חיים גבירצמן


זרימת מי תהום באקוות בעולם מונעת בהשפעת כמה כוחות חלופיים (Garven, 1995; Person et al., 1996). מרבית מערכות הזרימה הטבעיות מונעות מכוח הכבידה המתבטא בשיפוע במפלס מי התהום. לכן זורמים מי התהום מאזורים בעלי מפלס גבוה לאזורים בעלי מפלס נמוך. במערכות אלו מושגות בדרך כלל מהירויות זרימה של עשרות מטרים לשנה, והן נמשכות לאורך מסלולי זרימה שאורכם עשוי להגיע עד ל - 1,000 ק"מ. אלו הן מערכות הזרימה של מי התהום הגדולות והמהירות ביותר, והן מוכרות ומתועדות באלפי אתרים בכל רחבי העולם.

הכוח המניע השני הוא כשמי תהום בצפיפות גבוהה (מים קרים או מים מלוחים) מונחים על גבי מי תהום בצפיפות נמוכה (מים חמים או מים מתוקים). אי-היציבות הפיזיקלית יוצרת מערכת זרימה סיבובית, המים הכבדים זורמים מצד אחד כלפי מטה והמים הקלים עולים מצד אחר כלפי מעלה. במערכות זרימה מסוג זה מושגות מהירויות זרימה של 1-0.1 מ' לשנה וגודל תא הזרימה מגיע עד 10 ק"מ. מערכות זרימה מסוג זה מוכרות בעולם במאות אתרים, אולם הערכות כמותיות של קצבי הזרימה בוצעו עבור עשרות אתרים בלבד.

הכוח המניע השלישי המוכר במערכות טבעיות הוא עודף לחץ הנוצר במעמקים בגלל קומפקציה (דחיסה) של סלעים, עודף לחץ זה גורם לסחיטת מי התהום המצויים בתוך הסלעים. מהירויות הזרימה האופייניות במערכות אלה הן 0.1-0.01 מ' לשנה ומרחקי הזרימה הם קילומטרים בודדים. אף כאן, מערכות זרימה מסוג זה מוכרות בעולם באלפי אתרים, אולם הערכות כמותיות של קצבי הזרימה בוצעו עבור עשרות אתרים בלבד.

שלושת הכוחות האלו הם ארוכי חיים והם יוצרים מערכות זרימה ממושכות ויציבות. נוספים עליהם גם כוחות קצרי חיים, כמו תנועת מי תהום לאחר תנועות טקטוניות (כגון רעידת אדמה) או התפרצויות געש היוצרות פולס חד-פעמי שהולך ודועך במהירות.

ביבליוגרפיה:
כותר: הכוחות הגורמים לזרימת מי תהום בטבע
שם  הספר: משאבי המים בישראל : פרקים בהידרולוגיה ובמדעי הסביבה
מחבר: גבירצמן, חיים (פרופ')
תאריך: 2002;תשס"ג
בעלי זכויות : יד יצחק בן-צבי
הוצאה לאור: יד יצחק בן-צבי
הערות: 1. ספר זה יוצא לאור בסיוע: נציבות המים - משרד התשתיות הלאומיות; המשרד לאיכות הסביבה; האוניברסיטה העברית בירושלים; המנהל למשק המים ברשויות המקומיות, משרד הפנים.
הערות לפריט זה:

1. לקוח מתוך פרק 3 : אגם הכינרת.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית