הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים > חסרי חוליות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
חופי הים מלאים מדוזות. מה היא בכלל החיה הזו? ממה בנוי גופה של המדוזה? כמה צורות קיום יש למדוזה? כיצד נורה ארס המדוזות? ומה לעשות אם נפגעים ממדוזה?המדוזות
מחבר: גידי זנד


קיץ! הולכים לים? בין כל הרוחצים שוחות גם ה.מ..דו..זו..ת.

המילה מדוזה מעלה אצל רבים מאתנו פחד ורתיעה מצריבה. אצל רבים מבינינו עולה בדמיון בועת ג'לי לבנה מוטלת על החוף. האם יש ליצורים האלה יותר מאשר המוניטין הצורב והמראה העלוב?

כיצד נורה ארס המדוזות לגופנו?

המדוזות ידועות בגלל התאים הצורבים המצויים בזרועות הציד שלהן ובחלקי גוף אחרים, ובזכות הארס המופרש מהם. המדוזות נעזרות בתאי צריבה לשם צייד ולהגנה. כל תא צריבה מכיל בלוטת ארס, שערת חישה ועוקץ. כאשר שערת החישה מגורה על- ידי תנועה או מגע, העוקץ נורה מתוך הבלוטה, כמו צילצל. הארס המצוי בה מוחדר לגופו של בעל-החיים ומשתק אותו.

העוקץ נורה, במהירות עצומה, תוך כמה אלפיות השנייה. זהו אחד מהתהליכים המהירים בטבע.

מה לעשות אם נפגעים ממדוזה?

פגיעת הארס של מיני מדוזה רבים מכאיבה. השפעת הארס נעה בין גירוי או פריחה קלה ועד למוות - תלוי במין המדוזה ובמקום הפגיעה.
פגיעה מארס של מדוזות החיות לאורך חופי הארץ מתבטאת בעיקר בצריבה, מלווה בפסים או בכתמי אדמומיות המופיעים על פני העור.

אם אתם רוחצים בים וחשים לפתע צריבה או עקצוצים - צאו מהמים !!! סביר להניח שיש מדוזות בסביבה. נפגעתם? פנו לעזרה בתחנת העזרה הראשונה הקרובה.

מה לעשות עד קבלת העזרה המקצועית?

  • אם מדוזה או פיסת רקמה של מדוזה נצמדה לגופכם, הסירו אותה בתנועת הרמה (רצוי עם מקל או כלי אחר).
    אל תגרדו את הרקמה - פעולה כזו עלולה להפעיל תאים צורבים נוספים.
  • שטפו את האזור היטב במי ים כדי להסיר את השאריות שעל עורכם.
    אל תשטפו במים מתוקים! מים מתוקים גורמים לתאים להפריש את הארס המצוי בבלוטות.
  • אם יש בידכם חומץ שטפו בו את האזור שנפגע. החומץ משתק את פעולתם של התאים הצורבים.

שימו לב!
גם מדוזה מתה שנסחפה אל החוף עלולה לצרוב. תאי הצריבה שלה עדיין עשויים לפעול ולשגר את העוקצים ואת הארס.

איזו מדוזה היא הגדולה ביותר? ואיזו היא המסוכנת ביותר?

במימי האוקיינוסים והימות בעולם מתקיימים 200 מינים שונים ומגוונים של מדוזות. מינים אחדים מתקיימים במקווי-מים מתוקים. יצורים חסרי חוליות אלה מופיעים במגוון של גדלים וצורות, החל מיצורים זעירים הקרויים Spherical timble jellyfish ומצויים בים הקריבי ועד למדוזה הגדולה ביותר המכונה Arcticalione's mane שזרועות הציד שלה נמתחות למרחק של 40 מטרים. יש מינים צורבים ויש שאינם צורבים.

המדוזות המסוכנות ביותר בעולם נקראות Australian box jelly. הארס שלהן מסוכן יותר מארס של נחשי הקוברה, המסוגל להרוג אדם בפחות מ-5 דקות. הארס של המדוזות האלה יכול לגרום למותו של אדם.

נחילי המדוזות המטרידות אותנו בשנים אחרונות לאורך חופי הים התיכון שייכים בעיקר למין הקרוי "החוטית הנודדת", מין שמקורו בים-סוף.

מה חשות מדוזות?

אין שום יצור חי הדומה למדוזות. גופן בנוי מ 95% מים, 3% מלחים ומינרלים ו- 2% חלבון. אין להן עצמות אין להן לב, לא מוח, לא עיניים, לא דם ולא זימים. יש להן תאי עצב ושריר שעוזרים להן לנוע, ולהגיב למזון או לסכנה.

שלפוחיות מיוחדות בנמצאות בשולי גופן מסייעות למדוזות לשמור על שיווי משקל ועל איזון. הן מסוגלות "לדעת" אם הן עולות או יורדות, והן מסוגלות לחוש בהבדל שבין אור לחושך בעזרת תאי חישה המצויים בשולי גופן.

למדוזות יש חושים פשוטים שמסייעים להם להריח, וחוש טעם ומגע. חישני מגע מפוזרים לאורך זרועות הציד והפה וסביב הפה. הם מאפשרים למדוזות לחוש תנועה ומגע ולמצוא מזון.

גוף המדוזה מכונה פעמון בגלל צורתו. בתחתית הפעמון מצוי פה (אחד או יותר) המוביל לחלל עיכול וסביבו ממוקמות אצל רוב המינים זרועות פה. בשוליה של כיפת הפעמון מצויות זרועות צייד, דמויות שרוכים, ובעזרתן לוכדות המדוזות את המזון. אורך זרועות הצייד משתנה במינים השונים.

מדוזות ניזונות מבעלי - חיים קטנים הנישאים בזרמי המים: דגים צעירים, זחלים של סרטניים ומדוזות קטנות.

כמה צורות קיום יש למדוזה?

למדוזה ארבעה שלבי התפתחות שונים. בכל אחד מהם צורתה שונה לחלוטין מצורתה בשלבים האחרים. השלבים הם: פגית צפה (planula ); פוליפ ישיב; אפירה מרחפת; מדוזה - שלב המוכר לרובנו.

תהליך ההתרבות מתחיל כאשר נקבת מדוזה מפרישה ביציות. היא מחזיקה אותן בדרך כלל סביב לפיה או בגופה (תלוי במין).

הזכר משחרר תאי זרע במים, ונקבת המדוזה נעזרת בזרועות הציד ובזרועות הפה שלה, כדי להביא את תאי הזרע אל הביציות. תאי הזרע פוגשים את הביציות, ומפרים אותן. הביציות המופרות יישארו בין זרועות הפה של המדוזה או בגופה, עד שיהפכו לפגיות.

הפגיות יינשאו בזרמי המים עד שיגיעו למצע קשיח כמו סלע או קונכייה וייצמדו אליו. לאחר מכן תתפתח כל אחת ל- פוליפ שצורתו מזכירה שושנת מים.

בתקופה זו, שיכולה לנוע בין כמה חודשים למספר שנים, ישכפלו הפוליפים את עצמם ויצרו מושבות של פרטים זהים. בסופו של שלב זה עובר הפוליפ שינוי צורה. הוא מקבל חריצים היקפיים ונראה לבסוף כגבעול ועליו ערמת דיסקיות.

בשלב זה, מתחילות הדיסקיות המכונות אפירות להתנתק זו מזו ולצאת אל מרחבי הים כיצורים עצמאיים לגמרי. האפירות יפתחו זרועות פה וזרועות ציד ויהפכו למדוזות צעירות בצורתן המוכרת לנו. מדוזה בוגרת חיה 2 -6 חודשים. בסופו של דבר, אם לא תילכד או תיטרף, היא תגווע כאשר תקלע למים סוערים שיטילו אותה אל החוף.

מי היא המפלצת המיתולוגית מדוזה?

מדוזה היא אחד משלושת היצורים המפלצתיים, במיתולוגיה היוונית, המכונים גורגונים. האגדה מספרת שמדוזה הייתה בתחילה נערה יפיפייה. בהרפתקאות אהבותיה עם פוסידון אל הים היא חיללה את מקדשה של האלה אתנה. בעלבונה הפכה אותה אתנה לגורגון - יצור מפלצתי המסוגל להפוך לאבן כל יצור חי שבו הוא מביט.

ביבליוגרפיה:
כותר: המדוזות
שם  האתר: צלילה לעולם המדע
מחבר: זנד, גידי
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית