הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםמגילה, חמש מגילות
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


כינוי לחמשת הספרים שבכתובים: שיר השירים, רות, אֵיכָה, קֹהֶלֶת, אסתר.

הכינוי "מגילה" והמנהג לקרוא את המגילה בבית הכנסת בחגים נזכרים לראשונה במסכת סוֹפרים (יד, ג), שהיא מסכת מאוחרת. את חמש המגילות קוראים בבית הכנסת בחמישה חגים שונים, ויש קשר בין המגילה לבין החג שבו קוראים אותה:
בפסח - קוראים את מגילת שיר השירים: בשל הקשר בין האביב, שהוא העונה המתוארת במגילה, לבין ראשיתו של העם;  כי חג הפסח ויציאת מצרים חלו באביב; בשל האַלֶגוֹרְיָה (=תיאור סִמְלי), לפיה שיר השירים מתאר יחסי נישואין בין הדוֹד - ה' לרעיה - כנסת ישראל.
בשָׁבוּעוֹת - קוראים את מגילת רות: כי האירועים המתוארים במגילה מתרחשים בתקופת קציר השְׂעוֹרִים, שהוא גם זמנו של חג השבועות; כי לפי המסורת דוד המלך נולד ונפטר בחג השבועות, והמגילה מתארת את תולדות משפחתו; כי לפי המסורת התורה ניתנה בחג השבועות, ושתיהן - התורה ומגילת רות - מדגישות ערכים של חֶסֶד.
בט' באב - קוראים את מגילת איכה : משום שתוכן המגילה הוא קִינָה על חורבן בית המקדש, ותשעה באב הוא יום חורבן הבית.
בסוכות - קוראים את מגילת קֹהֶלֶת: כי לפי המדרש קֹהלת נכתב על ידי שלֹמֹה בזיקנתו, בסיום חייו, וסוכות הוא חג האסיף, המציין את סיום העונה החקלאית;  חג הסוכות הוא חג השִׂמחה, ובקֹהלת נאמר פעמיים כי יש לשמוח (פרק ב' 2; פרק י"א 9);  כי לפי מלכים א', ח' 2, שלמה קִיֵים את "מצוות הַקְהֵל" (שבדברים ל"א 12), בחג הסוכות;  כי המילה "הַקְהֵל" מתקשרת ל"קָהָל", "קֹהֶלֶת", "אֲסוּפָּה", "אָסִיף".
בפורים - קוראים במגילת אסתר: כי המגילה מתארת את המאורעות שהביאו לקביעת חג הפורים.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: מגילה, חמש מגילות
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית