הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםיבין מלך חצור
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


יבין היה מלך חצור, העיר הכנענית הגדולה שבגליל העליון.

לפי יהושע י"א 1-5, עמד יבין בראש הברית של מלכי כנען שבצפון הארץ במלחמה נגד בני ישראל. בדרך זו ניתן להבין מדוע נקרא "יבין מלך כנען אשר מלך בחצור" (שופטים ד' 2, 24). השם יבין (בכתב היתדות) נמצא גם בלוח טין שנתגלה בחפירות חצור בארמון המלכותי הכנעני. גם בתעודות מארי שבמסופוטמיה (מהמאה ה-18 לפני הספירה) נקרא מלך חצור בשם יבין. ייתכן אפוא שיבין הוא שם שושלתי של מלכי חצור.
לפי המקרא נלחמו בני ישראל שתי מלחמות ביבין ובני בריתו:
1. מלחמת מי מרום, המסופרת בספר יהושע (פרק י"א). יהושע ניצח במלחמה, כבש את חצור, הרג את המלך ושרף את העיר באש, וכן לכד את שאר הערים שהשתתפו בברית והרג את מלכיהן.
2. מלחמת דבורה (שופטים ד'-ה'). בראש צבאות הברית הכנענית עמד סיסרא, שר צבאו של יבין מלך כנען אשר מלך בחצור, ודיכא את בני ישראל במשך עשרים שנה (ד' 3-2). דבורה הנביאה וברק בן אבינעם מקדש נפתלי אירגנו ברית שבטים ישראליים, שנילחמו בסיסרא בעמק יזרעאל, בין התבור לנחל הקישון, ונחלו בו ניצחון מכריע. יבין הוכנע (שופטים ד' 24-23).
חוקרי מקרא מזהים סתירות בין שני הסיפורים:
א. כיצד יכול להיות שמדובר באותו מלך, יבין שמו, אם בין מלחמתו של יהושע למלחמתה של דבורה מפרידים 100 שנים ויותר?
ב. לפי הסיפור ביהושע, יבין נהרג בסיומה של מלחמת מי מרום וחצור נחרבה. כיצד, אפוא, קמו יבין וחצור לתחייה בספר שופטים?!
האפשרויות ליישוב הסתירות הן:
א. לא מדובר בהכרח באותו מלך. כמה ממלכי חצור, לפחות שניים מהם, נקראו בשם יבין, וייתכן שיבין שלחם בדבורה הוא צאצא של יבין שלחם ביהושע. (חיזוק לדעה זו במימצא מתעודות מארי, שגם במאה ה- 18 לפני הספירה היה בחצור מלך בשם יבין).
ב. שני הסיפורים על יבין היו כנראה על אותה מלחמה בימי יהושע, ובטעות השתרבבו לתוך סיפור דבורה. וראייה לכך, שחצור ויבין לא נזכרים כלל בשירת דבורה (שופטים ה'). לפי דעה זו, מלחמתה של דבורה היא נגד סיסרא מחרושת הגויים.
ג. מלחמת דבורה קדמה למלחמתו של יהושע, ושתי המלחמות היו סמוכות זו לזו, כשני שלבים של ניצחון כולל.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: יבין מלך חצור
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית