הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדינת ישראל > חבלי ארץ > הנגב
מקסם


תקציר
תיירות בישראל - ביקור בנגב.נגב
מחבר: עמי אטינגר


המרחק ממרכז הארץ קובע אם הטיול בנגב יהיה יומי או ימשך כמה ימים. טיולים יומיים מתבצעים באזור המתחיל בערד ובמדבר יהודה במזרח, ועד הנגב המערבי, כולל פארק אשכול. אזור זה כולל גם את העיר באר-שבע, בני שמעון, חבל הבשור ואגן שדה בוקר. שאר האזורים בנגב המרכזי, ים המלח, הערבה ומפרץ אילת הם אזורי טיול ונופש שהיציאה אליהם היא לכמה ימים וכוללת לינה.

בנגב מבחינים בתיירות מדברית באזור הנגב המרכזי, הכולל את מצפה רמון, שדה בוקר, משאבים ואזור המכתשים. זהו אזור המאופיין בתופעות טבע מיוחדות כמו המכתשים, תנאי אקלים נוחים (עומס חום נמוך) ופעילות מדברית כמו טיולי ג'יפים וגמלים, ואירוח בדווי. תיירות מדברית מפותחת מאוד גם בצפון ים המלח במצוקי דרגות, והיא מתמחה בין השאר במסעות וגם בקורסים המכשירים גלישת מצוקים (סנפלינג).

"דרך הבשמים" מאפשרת לממש פנטזיה בעקבות נסיעה בג'יפ או באמצעות רכיבה על גבי גמלים בדרכי הובלת הבשמים של העם הנבטי, שהעביר בשמים ותבלינים מדרום ערב הסעודית לחופי המזרח הרחוק.

ב-1997 נפתח לתנועה "כביש דרך הרמון" (כביש מס' 40), לאחר שיפוץ יסודי של קטע חשוב ממנו בין מכתש רמון לצומת ציחור. פתיחתו מאפשרת לנסוע ברכב לאילת דרך הנגב המרכזי, במקום דרך ים המלח וכביש הערבה, תוך חציית מערכת נוף משכרת בעוצמתה, מה שהופך את הנסיעה לטיול בפני עצמו ולא רק פעולה טכנית של נסיעה בלבד.

אזור בתי-המלון בים המלח, הבנויים ליד מעיינות עין בוקק וחמי זוהר, מפורסם היום בכל העולם. למרות מיקום המלונות ליד בריכה תעשייתית מספר 5 של מפעלי ים המלח, הצליח להתפתח שם ענף נופש ובריאות. הנהירה למקום מכל רחבי העולם, ההכרה בסגולות המרפא של המים, והאוויר הרווי בברום, גרמו לכך שקופות-חולים רבות בעולם מכירות בשהייה בים המלח כאמצעי טיפול מיוחד, ולכן הן מממנות אותה לחבריהן.

גם אזור סובב אילת, הכולל את חבל אילות ואת שמורת הרי אילת, סופח אליו מטיילים רבים. כאן מציעים לינה כפרית (באילות), ופעילות מדברית של טיולים מיוחדים ואטרקציות בפארק תמנע ובשמורת "חי בר".

* עמי אטינגר - עיתונאי תעופה ותיירות ב"מעריב"

קישורים
תעשיית התיירות הישראלית, מהודו ועד חוש, אילת, תל-אביב, ירושלים, העמקים, כרמלים, חיפה, נצרת, סובב כנרת, גליל המערבי, הגליל העליון, רמת הגליל

ביבליוגרפיה:
כותר: נגב
מחבר: אטינגר, עמי
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הערות לפריט זה: 1. עמי אטינגר - עיתונאי תעופה ותיירות ב''מעריב''.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית