הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פסיכולוגיהעמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאותעמוד הבית > אחר > עישון, סמים ואלכוהול
הרשות הלאומית למלחמה בסמים


תקציר
מאמר זה מביא סקירה נרחבת על סם המריחואנה; אופני השימוש, עובדות סביב השמוש במריחואנה, השפעותיה הקצרות והארוכות על גופנו וההתמכרות לסם.מריחואנה : עובדות עבור מתבגרים


מהי מריחואנה? האם קיימים סוגים שונים?

מריחואנה היא תערובת בצבע ירוק, חום או אפור של עלים ותפרחות מיובשות וכתושות של הצמח קנאביס סטיבה. לחומר שמות רחוב רבים כגון: ג'וינט, גראס, צינגלה, נאפס, כיף, בנג, אצבע ועוד. חשיש סינסמילה ושמן חשיש הם סוגים מרוכזים יותר של אותו חומר.

כל סוגי המריחואנה הם חומרים משני תודעה, דהיינו גורמים לשינוי בתפקוד המוח. החומר הפעיל העיקרי במריחואנה הוא THC, אך היא מכילה עוד כ – 400 חומרים כימיים.

אופני השימוש במריחואנה

בד"כ בעישון במקטרת או בבנג (כלי עישון מיוחד). לאחרונה בארה"ב גם בצורת סיגרים שהם גדולים יותר ולכן מסוכנים יותר. קיים גם שימוש בצורת בליעה בתוך מאכלים שונים (בד"כ עוגיות) או בשתיה מתוקה.

למשך כמה זמן נשארת מריחואנה בגוף?

THC נספג היטב ע"י רקמות שומניות באיברים השונים. בד"כ ניתן לעקוב אחר עקבותיו למשך מספר ימים לאחר העישון. במשתמשים כבדים יותר או כרוניים ניתן לפעמים למצוא עקבות שימוש גם שבועות מספר לאחר הפסקת השימוש.

כמה מתבגרים מעשנים מריחואנה?

בניגוד לאמונות העממיות, רוב המתבגרים אינם משתמשים במריחואנה, ולעולם לא ישתמשו. מבין התלמידים בגילאי 12-18 שנסקרו בארץ ב – 2001 דיווחו 5% על שימוש בחומר (בשנה האחרונה). אצל מבוגרים בני 18-40 הנתון המקביל היה 8%.

מדוע משתמשים צעירים במריחואנה?

רובם עושים זאת מכיוון שחבריהם או אחיהם ואחיותיהם אשר משתמשים במריחואנה משפיעים עליהם לנסות. אחרים עושים זאת מכיוון שהם רואים אנשים מבוגרים במשפחה עושים זאת. אחרים עשויים לחשוב שזה "גזעי" להשתמש במריחואנה מכיוון שהם שומעים על כך במוסיקה ורואים זאת בטלוויזיה ובסרטים.
עלי המריחואנה נראים יותר על ספרים, חוברות, עיתונים, חולצות, תכשיטים וכד', וגם אם אתם שומעים שירים על כך, עליכם לדעת עובדה אחת: אינכם חייבים להשתמש במריחואנה רק מכיוון שאתם חושבים שכל אחד אחר עושה כן. רוב המתבגרים אינם עושים זאת.

מה קורה אם אתה מעשן מריחואנה?

ההשפעות על כל אחד תלויות בנסיונו הקודם של המשתמש כמו גם בגורמים הבאים:

- מידת הריכוז של המריחואנה (חוזק).
- למה מצפה המשתמש שיקרה.
- המקום בו מתבצע השימוש.
- אופן השימוש.
- האם המשתמש שותה גם אלכוהול או משתמש בסמים אחרים.

ישנם אנשים שאינם מרגישים כלום כאשר הם מעשנים מריחואנה. אחרים עשויים להרגיש נינוחים או HIGH. לפעמים מריחואנה גורמת להרגשת צימאון ורעב חזקים, אפקט הקרוי "העלאת גרה".
ישנם משתמשים שעשויים לחוות השפעות רעות מהמריחואנה. הם עשויים להרגיש הרגשות פתאומיות של חרדה ולחשוב מחשבות פרנואידיות (רדיפה). יש סיכוי גבוה יותר שזה יקרה כאשר משתמשים בסוג יותר מרוכז של מריחואנה.

מהן ההשפעות קצרות הטווח של שימוש במריחואנה?

אלה כוללות:

- קשיים ובעיות עם זכרון ולמידה.
- עיוות התפיסה (של מראות, קולות, זמן ומגע).
- קשיים בחשיבה ובפתרון בעיות.
- איבוד הקואורדינציה (תאום בין פעילויות גופניות).
- הגברת הדופק, חרדה, התקפי פאניקה.

סיכונים אלו הם גדולים יותר כאשר סמים אחרים מעורבבים עם המריחואנה; ומשתמשים לא תמיד יודעים איזה סמים הם מקבלים.

האם המריחואנה משפיעה על בית הספר, ספורט או פעילות אחרת?

אחת מהסכנות הגדולות ביותר בשימוש במריחואנה היא יכולתה "לקלקל" לך בבית הספר, בספורט, בתנועת הנוער או עם חברים. אם אתה נמצא במצב HIGH כתוצאה משימוש במריחואנה, יש סיכוי גבוה יותר שתעשה טעויות טיפשיות אשר עשויות לבייש אותך או אפילו לפגוע בך. אם אתה משתמש בכמויות גדולות של מריחואנה, אתה עשוי להפסיק להתעניין ולהפסיק להשקיע אנרגיה בכיצד אתה נראה וכיצד אתה מסתדר בבית הספר או בעבודה. בנוסף, ישנו קשר חזק בין שימוש בסמים ומין לא בטוח ולהתפשטות וירוס HIV שגורם לאיידס.

מהן ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש במריחואנה?

ממצאי מחקרים שנעשו עד כה מראים, שלשימוש במריחואנה עשוי להיות תפקיד בהיווצרות סוגים מסוימים של סרטן וביצירת בעיות במערכות הנשימה, החיסון, והפריון.

סרטן – קשה לדעת לבטח אם שימוש קבוע במריחואנה גורם לסרטן, אך ידוע שעשן המריחואנה מכיל אותם כימיקלים הגורמים סרטן, ולעיתים במידה רבה יותר, כפי שמכיל עשן הטבק. מחקרים מראים שמישהו שמעשן חמש "אצבעות" בשבוע, מכניס לגופו אותה כמות של כימיקלים גורמי סרטן כמו מישהו אשר מעשן חבילה שלימה של סיגריות כל יום.
ריאות ונתיבי אויר – אנשים שמעשנים מריחואנה נוטים לפתח אותם סוגים של בעיות עישון כמו מעשני סיגריות. הם סובלים משיעול תכוף, היווצרות ליחה, נשימה כבדה (קולנית) והם נוטים יותר להיתקף במחלות זיהומיות של דרכי הנשימה.
מערכת החיסון – מחקרים בבעלי חיים מצאו ש – THC יכול להרוס את התאים והרקמות אשר מסייעות להגן על אנשים מפני מחלות.
מערכת הפריון – שימוש כבד במריחואנה עשוי להשפיע על הורמונים זכריים ונקביים כאחד. אצל בחורים צעירים עלול להידחות תהליך הבגרות הגופנית עקב השפעת ה – THC. אצל נשים הסם עלול לגרום להפרעות במחזור החודשי ובתהליך הביוץ.

האם מריחואנה מוליכה לשימוש בסמים אחרים?

מחקרים ארוכי טווח שנערכו בקרב תלמידים הראו שמעט מאד אנשים צעירים אשר משתמשים בסמים לא חוקיים אחרים לא החלו דרכם זו בשימוש במריחואנה. שימוש במריחואנה גורם לילדים ולמתבגרים להיות במגע עם משתמשים וסוחרים בסוגים נוספים של סמים.
כך יש יותר סיכון שמשתמש במריחואנה ייחשף וידחף לנסות סמים נוספים. עם זאת, רוב המשתמשים במריחואנה אינם ממשיכים בשימוש בסמים לא חוקיים אחרים.

כיצד אפשר לזהות מישהו שמשתמש במריחואנה?

אם מישהו נמצא במצב של שימוש במריחואנה הוא עשוי:

- להיראות מבולבל ולהתקשות בהליכה.
- להיות עם עיניים מאד אדומות מצועפות בדם.
- להתקשות בהיזכרות בדברים אשר קרו זה עתה.

כאשר ההשפעות המוקדמות חולפות, לאחר מספר שעות, המשתמש עלול להפוך לרדום מאוד.

כיצד משפיעה מריחואנה על הנהיגה?

למריחואנה יש השפעות רציניות מזיקות על כישורים הנחוצים לנהיגה במכונית. תיזמון, קואורדינציה, עירנות, וכושר הביצוע מושפעים. לדוגמא, למשתמש במריחואנה עשויות להיות בעיות בהערכת מרחק ועשויות להיות לו תגובות איטיות למראות ולקולות אשר נהגים חייבים לשים אליהם לב.
ישנם נתוני מחקרים המראים ששימוש במריחואנה גורם לתאונות דרכים.
מחקר בקרב נפגעי תאונות דרכים הראה ש – 15% מאלה שנהגו מכונית או אופנועים עישנו מריחואנה ול – 17% נוספים היה THC (המרכיב הפעיל של מריחואנה) וגם אלכוהול בדמם.

האם משמשת מריחואנה לעיתים כתרופה?

לפי החוק האמריקאי מ – 1970 מריחואנה היא סם ברשימה מס' I של חומרים בפיקוח. פירוש הדבר שלחומר, לפחות בצורתו המשמשת לעישון, אין כל שימוש רפואי מקובל.
THC טהור אשר מיוצר ככדור יכול להיות בשימוש לטיפול בבחילה והקאה הקורות בטיפולים מסוימים בחולי סרטן. ה – THC הנבלע כתרופה יכול גם לגרום להגברת תאבון בחולי איידס, כדי להעלות משקלם. תרופות אלה חייבות במירשם מרופא.
בישראל ה – THC והמריחואנה משמשים כתרופה רק במקרים נדירים (בעיקר במקרים שנזכרו) ונדרש אישור של וועדה מיוחדת במשרד הבריאות לצורך כך. קאנביס הוא חומר בלתי חוקי לייצור, שימוש וסחר לפי פקודת הסמים המסוכנים.

אם מישהי בהריון ומעשנת מריחואנה האם יגרם נזק לתינוק?

רופאים מייעצים לנשים בהריון לא להשתמש בסמים מכיוון שהן עלולות לגרום נזק לעובר המתפתח.
מספר מחקרים מדעיים מצאו שתינוקות שנולדו למשתמשות במריחואנה היו נמוכים יותר, בעלי משקל נמוך מהממוצע והיו בעלי ראשים בגודל קטן יותר מאשר כאלו שנולדו לאמהות שלא השתמשו בסם.
תינוקות קטנים יותר הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח בעיות בריאות.
קיימים גם ממצאי מחקר המראים קיומן של בעיות במערכת העצבים אצל ילדי אימהות שהשתמשו במריחואנה.
החוקרים אינם בטוחים אם בעיות אלו של היילודים, במידה שנגרמו ע"י מריחואנה, ימשיכו להתקיים כאשר הילד יגדל.

מה עושה מריחואנה למוח?

ה – THC, נחקר ונמצא שבהשפעתו נגרמים הפרעות (נתקים, קצרים) בתאי המוח באותו חלק של המוח שבו נוצר הזיכרון. עובדה זו גורמת למשתמש פגיעה בזיכרון לטווח קצר, ולכן קשה ללמוד במצב כזה. על מנת לקיים למידה ולבצע משימות אשר כרוכות ביותר מאשר צעד אחד, דרוש זיכרון לטווח קצר במצב פעיל.
מחקרים אחדים מראים שכאשר אנשים עישנו כמויות גדולות של מריחואנה, במשך שנים, הסם נטל את המס שלו על חשבון תיפקודים נפשיים.
חוקרים עדיין לומדים על הדרכים הרבות שבהן מריחואנה משפיעה על המוח.

האם אנשים יכולים להתמכר למריחואנה?

כן. לא כל מי שמשתמש נעשה מכור למריחואנה, אך כאשר משתמש מתחיל להרגיש שהוא או היא חייבים לקחת את הסם כדי להרגיש טוב, אותו אדם מתחיל לפתח תלות או להיות כבר מכור לסם. מאות אלפי מתבגרים בארה"ב מבקשים לקבל טיפול בעקבות שימוש במריחואנה, עובדה שמראה שהם זקוקים לסיוע כדי להפסיק להשתמש.
משתמשים כבדים במריחואנה מפתחים סבילות לחומר. "סבילות" פירושה שהמשתמש צריך מנות גדולות והולכות של הסם כדי להשיג אותן תוצאות רצויות שהוא או היא רגילים להן משימוש בכמויות קטנות יותר.

מה קורה אם מישהו רוצה להפסיק להשתמש בסם?

עד לפני מספר שנים מעטות, היה קשה למצוא תכניות טיפול מיוחדות עבור משתמשים במריחואנה.
עתה בוחנים חוקרים דרכים שונות כדי לסייע למשתמשים במריחואנה להיגמל משימוש. קיימות תכניות טיפול מתקדמות בייעוץ ובטיפול קבוצתי, תוכניות שתוכננו במיוחד כדי לסייע למתבגרים משתמשים במריחואנה.

נתוני שימוש ישראליים מתוך:
1. בר-המבורגר, ר. רהב, ג. טייכמן, מ. השימוש בחומרים פסיכואקטיביים בקרב תושבי מדינת ישראל 2001 מחקר אפידמיולוגי V, הרשות למלחמה בסמים, ירושלים, 2001.

* המאמר הוא תרגום: 1995, MARIJUANA; FACTS FOR TEENS, NIDA, USA

ביבליוגרפיה:
כותר: מריחואנה : עובדות עבור מתבגרים
שם  האתר: הרשות הלאומית למלחמה בסמים
בעלי זכויות : הרשות הלאומית למלחמה בסמים
הוצאה לאור: הרשות הלאומית למלחמה בסמים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית