הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > ארכיאולוגיה מקראיתעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > חוק וחברה במקרא > פולחן
מוזיאון ישראל, ירושליםכן המנגנים מאשדוד
צלם: ירושלים מוזיאון ישראלכן המנגנים מאשדוד

כן פולחני שהתגלה באשדוד, גובהו – 35 ס"מ. תארוך – סוף מאה יא' – ראשית מאה י' לפני סה"נ.
זהו כן פולחני מיוחד במינו, ובו לראשונה נתגלה בארץ פיסול על גבי כלי. הכן נתגלה באשדוד באזור ששימש לפולחן וכנראה הכן שימש לנסך או לקטורת.


לתמונה מוגדלת


הכן בנוי מגליל חלול, מעין רגל גבוהה עליה קערה עמוקה, בקערה הניחו את הקטורת או את הנסך ואת האש הבעירו בתחתית הכן. שרידי צבע מעידים על כך שהכן היה צבוע בלבן ומעליו היה עיטור באדום ושחור, האופייני לפלישתים.
בחלק התחתון של הכן שלושה פתחים בצורת חלונות נמוכים עם קשתות, דרכם יצא העשן החוצה. מעל הפתחים התחתונים עוד שורת פתחים גבוהים יותר, ובהם עומדות חמש דמויות של אנשים המנגנים בכלי נגינה שונים ובולטים מעט החוצה. הראשים של הדמויות גדולים באופן יחסי לשאר חלקי הגוף, העיניים, בולטות מאוד, עשויות מפיסות טין שהודבקו לראש והאף גדול במיוחד. לארבע מן הדמויות כלי נגינה בידיהם; חליל כפול, תוף, מצילתיים ונבל. הדמות החמישית שונה מכולן, היא דמות אשה שאינה מחזיקה בידיה כלי נגינה וראשה מעוטר בכתר. יש לה שדיים גדולים אותם היא תומכת בידיה, נראה כי זו האלה שלה סגדו משתמשי כן המנגנים. מעל למנגנים שלושה בעלי חיים עם ארבע רגלים, קשה לזהות את בעלי החיים.
מעניין כי בסיפור שאול והמנגנים, (שמואל א' י, ה) מוזכרים אותם כלי הנגינה המופיעים בכן. גם הלווים במקדש השתמשו בכלים דומים לאלה המוצגים בכן המנגנים מאשדוד (דבה"י ב, ה, יב – יג).אל האסופה גלריית ארכיאולוגיה מקראית3

ביבליוגרפיה:
כותר: כן המנגנים מאשדוד
צלם: מוזיאון ישראל, ירושלים
שם  הפרסום מקורי: מוזיאון ישראל ירושלים. מחלקת צילום וזכויות יוצרים
מחבר: מוזיאון ישראל, ירושלים
בעלי זכויות : מוזיאון ישראל, ירושלים
הוצאה לאור: מוזיאון ישראל, ירושלים
הערות לפריט זה: 1. באדיבות רשות העתיקות.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית