הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > ארכיאולוגיה מקראיתעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > הפלישתיםעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > חוק וחברה במקרא > פולחן
מוזיאון ישראל, ירושלים



"אשדודה"
צלם: ירושלים מוזיאון ישראל



"אשדודה"

צלמית של אלה סכמטית יושבת על כסא, נתגלתה באשדוד. גובה: 17 ס"מ. רוחב : 6 ס"מ. תארוך: מאה יב' לפני סה"נ. השם "אשדודה" ניתן לצלמית כיוון שנתגלתה לראשונה בחפירות אכיאולוגיות באשדוד, אחריה נתגלו צלמיות דומות באתרים פלישתיים נוספים, הצלמית הזו נמצאה בשלמותה.


לתמונה מוגדלת


הדמות סכמטית, יושבת על כיסא ומתמזגת איתו, לצלמית ראש ציפור, צואר ארוך, פיסות טין הודבקו לראש ומציינות אזניים ועיניים, גם השדיים עוצבו על ידי פיסות טין מודבקות. שרידי צבע מעידים על כך שהשיער היה צבוע בשחור וחלקים אחרים באדום בצביעה האופיינית לתרבות הפלישתית. יוצרי הצלמית רצו להדגיש את חשיבותה של האלה – היא יושבת על כס מלכות, לבושה בלבוש מהודר ועדויה בתכשיט על צוארה. הצלמית נתגלתה במבנה פרטי, נראה לכן שהצלמית שמשה כאלת בית, אין יודעים מה היה שמה של האלה.
הלבוש הוא יווני ומתאים לאלים אגאים, יש בדמות יסודות רבים המצביעים על העולם האגאי, אך ניתן לראות גם אלמנטים מזרחיים. באזור האגאי אלה דומה מייצגת את "האלה האם", וקשורה לצמחייה, אדמה ואף לידה מחדש. צלמית זו היא צלמית מקומית ונעשתה באשדוד, נראה שהייתה המקבילה של האשרה המקומית.



אל האסופה גלריית ארכיאולוגיה מקראית3

ביבליוגרפיה:
כותר: "אשדודה"
צלם: מוזיאון ישראל, ירושלים
שם  הפרסום מקורי: מוזיאון ישראל ירושלים. מחלקת צילום וזכויות יוצרים
מחבר: מוזיאון ישראל, ירושלים
בעלי זכויות : מוזיאון ישראל, ירושלים
הוצאה לאור: מוזיאון ישראל, ירושלים
הערות לפריט זה: 1. באדיבות רשות העתיקות.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית