הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים > בעלי חוליות > עופותעמוד הבית > ישראל (חדש) > נוף וטבע > בעלי חיים > בעלי חוליות > עופות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
תקציר
מידע כללי על הביולוגיה והאקולוגיה של הצופית.צופית
מחבר: ד"ר נח רוטרי


הצופית היא ציפור שיר קטנה מאוד ממשפחת הצופיתיים (בעבר נקראה : "יונק דבש"). הצופית הגיעה לישראל מאפריקה, אך כיום היא נפוצה מאוד בכל רחבי הארץ. היא שוכנת בחורשים, בגני נוי ובנאות מדבר.
זוהי ציפור סקרנית וחקרנית, המתנועעת ללא הרף ותרה אחר מזון. היא בודקת כל חידוש בטריטוריה שלה - לרבות פרחים חדשים.
עקב סקרנותה, קל להרגיל אותה לאכול בתוך בית או בסביבתו.
משקלה של הצופית כשמונה גרם בלבד. צבעי הנוצות של זכר הצופית מבהיקים - סגול, שחור וכחול. בעונת הקינון עוטה הזכר נוצות ירוקות, בחזהו נסתרות גם נוצות צהובות ואדומות המתגלות בזמן החיזור ובעת קיום יחסי המין. לנקבה צבעי ירוק זית נוטים לאפור.

מזונה העיקרי של הצופית ,הוא צוף פרחים וחרקים קטנים. את הצוף היא יונקת בעזרת מקורה הדק והקשתי ומלקקת בלשונה הארוכה והמפוצלת. מקור הצופית מותאם לאיסוף צוף מאפשר את החדרתו אל תוך הפרחים לצורך יניקת הצוף, וליקוקו.
עם בוא האביב, מכריזים זכרי הצופיות על נחלותיהם. הם עומדים במקומות נישאים ושרים בקול מתכתי ומסתלסל, תוך חיקוי קולות של ציפורים אחרות. משנקבעו גבולות הנחלה מתחילה בניית הקן הנקבה בונה והזכר מלווה.

הקן תלוי כמטוטלת בקצה ענף דק. צורתו כצורת ביצה תלוייה ויש פתח בצדו. הקן בנוי מעלים, מעשבים יבשים, משיער ומנוצות הדבוקים יחד בקורי עכביש.
הנקבה מטילה שתיים עד שלוש ביצים לבנות עם כתמים בצבע זית, והיא נושאת לבד בעול הדגירה, במשך 12-13 יום. הזכר מסתובב, בעונת הקינון, סביב הקן ומתריע בקולות צקצוק מתכתיים על אויב מתקרב.
שני ההורים מאכילים את הגוזלים, אם כי תפקיד הנקבה גדול לאין ערוך מזה של הזכר. מכיוון שיש בצוף מעט חלבונים מואכלים הגוזלים בחרקים. הגוזלים פורחים מהקן כאשר הם בני 13 יום.
לעיתים דחופות, דוגרת הצופית באותו קן עצמו, פעם אחר פעם, ולעיתים היא שבה אליו גם בשנה שלאחר מכן.

אם נהרס הקן, נוטות הצופיות לדגור על אותו הענף, שנה אחר שנה.
האויבים העיקריים של הצופית הם הנחשים ולכן היא בונה את קינה במקום מוגן מנחשים כשהוא תלוי על ענף וסגור מכל עבריו.

ביבליוגרפיה:
כותר: צופית
שם  התקליטור: האנציקלופדיה של עולם החי
מחבר: רוטרי, נח (ד"ר)
תאריך: 2000
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית