הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > מערכות תקשורת
עופריםתקציר
על סמיואל מורס, ממציא התקשורת המודרנית.סמיואל מורס : 1791-1872
מחבר: ביל יאנה


סמיואל מורס, ממציא התקשורת המודרנית, נולד במסצ'וסטס, לכומר ידידיה מורס (1761-1826), שחיבר וערך את המסמך הגיאוגרפי האמריקני הראשון.

מורס סיים את לימודיו באוניברסיטת ייל בשנת 1810 ועסק בציור דיוקנאות. אחר כך יסד את האקדמיה הלאומית לתכנון ואף שימש כנשיאה הראשון (1826-1842). בשנת 1832, התמנה פרופסור לציור ופיסול באוניברסיטת העיר ניו יורק. בעת ביקורו של מורס בצרפת, הוא פגש את לואי-ז'אק דגר (1789-1851), ממציא הצילום המעשי, שהציג בפניו את הדגריטופ, צילום מסוג ישן שנעשה על לוח מתכת או זגוגית, שיטה שהביא עמו מורס בשובו לארצות הברית.

במאה התשע עשרה, כשהאיץ השימוש במנוע הקיטור את יכולות המהירות והמרחק של כלי רכב על היבשה ובים, נוצר צורך מובהק באמצעי תקשורת מיידית, למרחקים ארוכים. העניין נעשה דחוף בשל ההכרח לתקשר במהירות עם מקומות, שהיו רחוקים מעבר למרחק ראיה. הרעיון לשלוח מסרים מוצפנים, על ידי אמצעים חשמליים, כבר נולד בתחילתה של המאה השמונה עשרה. אולם היה זה מורס שפיתח את שיטת הטלגרף בצורה מעשית.

מורס הגה את הרעיון כשהיה על סיפון ספינה, שחזרה ממסע באירופה בשנת 1832 ובמשך מספר שנים עבד על פיתוחה של מערכת ממסר אלקטרו-מגנטית, שאפשרה את המצאת הטלגרף. האדם הראשון שבפניו הציג מורס את המצאתו, היה נשיא ארצות הברית מרטין פון בורן (1782-1862) בתאריך 21 בפברואר, 1838. בשנת 1843 הונח קו טלגרף פעיל ומסחרי בין וושינגטון לבלטימור. ב-24 במאי, 1844, שידר מורס הודעה היסטורית מבית המשפט העליון.

במהלך השנתיים הבאות חוברו מרבית הערים האמריקניות והאירופאיות לטלגרף ובשנת 1850, חוברו אנגליה ושוודיה ליבשת אירופה על ידי כבלים תת ימיים. אירופה ואמריקה אימצו גם הן שיטה זו ובשנת 1858 הניחו כבל תת קרקעי בין ניופאונדלנד ואירלנד. המלכה ויקטוריה (1819-1901) שלחה מסר בן תשעים מלים לנשיא ארצות הברית באותה תקופה. ההמצאה של מתקן תקשורת, שחיבר מקומות הרחוקים מרחק ניכר זה מזה, היה מהפכני בכל הנוגע לאופן בו ראו אנשים את הזמן והמרחק. מורס תכנן את צופן מורס, המורכב מסדרה של נקודות וקווים, הנוצרים על ידי מגע חשמלי. באופן כזה כל אות באלף-בית מורכבת מנקודות קצרות, משולבות עם קווים. שיטה זאת הפכה ל"שפה" האוניברסלית של הטלגרף והיא שהוותה את התשתית לשיטה הבינארית, שבה משתמשים בכל המחשבים המודרניים ובתקשורת האלקטרונית.

קראו עוד: על שיטת המורס

ביבליוגרפיה:
כותר: סמיואל מורס : 1791-1872
שם  הספר: 100 אנשים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחבר: יאנה, ביל
עורכת הספר: אופק, בינה
תאריך: [תש"ס]
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. עברית: שרונה גורי.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית