הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצריםעמוד הבית > מתמטיקה וסטטיסטיקה
עופרים


תקציר
החשבונייה היא אחת המכונות הקדומות של האדם, והיא משמשת לספירה ולחישוב.חשבונייה : 3000 לפנה"ס
מחבר: ביל יאנה


כלי האבן והגלגל העניקו לאנושות את היכולת לשלוט במכשולים פיסיים סביבתיים. דבר מולד נוסף של האנושות הוא כוח החשיבה המופשטת לעבוד עם הסביבה ברמת המושג. בני אדם מסוגלים לספור, להוסיף, להפחית ולפתור בעיות מתמטיות פשוטות ומורכבות. יכולת זו, הקיימת תמיד, התפתחה עם הזמן, ובסופו של דבר שלטו אבות המין האנושי במתמטיקה והשתמשו בה בשימושים שונים, החל ממסחר ועד להנדסה.

החשבונייה ,(Abacus) אחת המכונות הקדומות של האדם, הוא מחשב חרוזים וחוטים אנלוגי, המשמש לספירה ולחישוב. צורתו הקדומה הופיעה בערך בשנת 3000 לפנה"ס במסופוטמיה, כלוח מכוסה חול, שעליו צוינו ציונים באצבעות או באמצעות מקל. למעשה, השם Abacus נובע מן המילה העתיקה "dust" כלומר, אבק, עפר.

השיטה התפתחה כלוח מחורץ וקיבלה סופית את צורתה עם חרוזים וחוטים במצרים העתיקה, בסביבות שנת 500 לפנה"ס. החשבונייה נמצאה אף ביוון ובהודו והיתה בשימוש נרחב בסין החל משנת 190 לספירה, שם נפוץ השימוש בה עד היום.

החשבונייה הסינית משתמשת בעשרה חוטים, ובכל אחד מהם שבעה חרוזים, המייצגים מקומות של ערכים מתמטיים. סדרת חרוזים אחת מייצגת אחדות, ואחרות מייצגות חמישיות. על ידי מעבר מהיר של החרוזים, יכול משתמש חשבונייה מיומן להוסיף, להפחית, להכפיל ולחלק באותה מהירות, כמו שכל אדם אחר משתמש במחשבון.

ביבליוגרפיה:
כותר: חשבונייה : 3000 לפנה"ס
שם  הספר: 100 המצאות ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחבר: יאנה, ביל
עורכת הספר: סופר, ניצנית
תאריך: [2000]
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. עברית: מיה גולן.
2. יועץ לעריכה מדעית: מורטון גרוסר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית