הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > מלחמות ישראל > מלחמת העצמאות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
המלחמה בערים המעורבות בהן חיו יהודים וערבים כמו: צפת, טבריה, חיפה או בשכונות סמוכות בין ת"א ליפו היוותה אחד ממוקדי החיכוך שבין יהודים וערבים במהלך מלחמת העצמאות. תנאים קשים במיוחד היו בירושלים שהייתה תחת מצור.מלחמה לא סדירה - המלחמה בערים
מחבר: אלון סילפין


המלחמה בערים המעורבות בהן חיו יהודים וערבים כמו: ירושלים, צפת, טבריה, חיפה או בשכונות סמוכות בין ת"א ליפו ועוד, היוותה אחד ממוקדי החיכוך שבין יהודים וערבים וכללה: צליפות לעבר השכונות היהודיות וירי על עוברי אורח, הפעלת פיגועי תופת באמצעות מטעני חבלה ומניעת מעבר של יהודים שאילץ להשתמש בדרכים עוקפות בין ת"א לבת-ים, בין חיפה לקריות ובין שכונות בירושלים.
תנאים קשים במיוחד היו בירושלים שהייתה תחת מצור, הדרך לעיר נחסמה לעיתים קרובות, אספקה לא הגיעה בצורה סדירה והיה מחסור בנשק, תחמושת, מזון ומים. הערבים תקפו את המרכז המסחרי היהודי, בזזו חנויות של יהודים, מעל 40 חנויות נהרסו כשהמשטרה הבריטית לא מפריעה לבוזזים ולמציתים, אולם עצרה אנשי הגנה שניסו למנוע את הרעות האלה בעוון נשיאת נשק. הערבים צלפו על יהודים והפעילו מטעני נפץ בשכונות היהודיות.
בפברואר 1948 התפוצצה מכונית תופת ליד משרדי העתון "פלסטיין פוסט" בירושלים, בהתפוצצות זו נפגעו גם משרדי משטרת הישובים העבריים של אזור ירושלים. בסוף פברואר התפוצצו מכוניות תופת ברחוב בן יהודה בירושלים חמישים איש נהרגו ונגרמו נזקים רבים.
מצב זה נמשך למעשה מייד לאחר החלטת החלוקה של האו"מ בכ"ט בנובמבר ועד אפריל 1948. יש לזכור שבתקופה זו הבריטים עדיין שולטים בארץ ולא אפשרו לכוחות היהודיים לפעול עם נשק ונערכו חיפושים לאיתור כלי נשק. באפריל הופעלה תכנית ד' שבמסגרתה החלו כוחות המגן היהודיים לנקוט ביוזמה ולתפוס את השטחים שיועדו למדינה היהודית. התכנית הצליחה והכוחות היהודיים הצליחו להשתלט על כל הערים המעורבות למעט ירושלים.

קראו עוד:

מלחמת העצמאות – חמשת המהלכים המרכזיים
מלחמה לא סדירה – המלחמה בדרכים
מלחמה לא סדירה - המלחמה בערים (פריט זה)
מלחמה לא סדירה - הישובים המבודדים
הפעלת תכנית ד' ומבצע נחשון (אפריל 1948)
קרבות עשרת הימים (18-8 ביולי 1948)
מבצעי ההכרעה – מבצע "יואב"
מבצעי ההכרעה – מבצע "חירם"
מבצעי ההכרעה – מבצע "חורב"
מבצעי ההכרעה – מבצע "עובדה"
הקרב על ירושליםאל האסופה הקמת המדינה ושנותיה הראשונות3

ביבליוגרפיה:
כותר: מלחמה לא סדירה - המלחמה בערים
מחבר: סילפין, אלון
בעלי זכויות נוספים בפריט זה: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית