עמוד הבית > אמנויות > אמנויות הבמה
עופרים


תקציר
על חייו ויצירתו של סופוקלס, הנחשב לאחד משלושת מחברי הטראגדיות הגדולים ביותר של יוון העתיקה.סופוקלס
מחברת: שרונה גורי


סופוקלס חי בין השנים 495-405 לפנה"ס, השני בזמן אחרי אסכילוס ולפני אוריפידס . הוא נחשב לאחד משלושת מחברי הטראגדיות הגדולים ביותר של אתונה העתיקה. סופוקלס נולד בקולונוס, אטיקה, לבנו של יצרן נשק אמיד וזכה לחינוך והשכלה נרחבים. כבן 28 זכה בפרס ראשון על טראגדיה שהציג, וכל יצירותיו לאחר מכן זכו בפרסים השני והשלישי. בני עמו העריצו אותו כבעל כשרונות רבים. הוא מילא תפקידים ציבוריים רבים ונחשב לאדם משכיל בקרב בני דורו. הוא חי באתונה בתקופת הזהב שלה ומילא תפקידים חשובים כגון גזבר ראשי של ברית העמים האתונאית וחבר ועד העשרה שהנהיג את המדינה. זיקנתו לא ביישה את צעירותו וכוח יצירתו לא תש עד יום מותו. כל חייו עברו עליו באתונה ובה גם מת.

132 יצירות חיבר סופוקלס ורק 7 מהן נשתמרו. הידועות שבהן הן: "אדיפוס המלך" ו"אנטיגונה". סופוקלס לא השתמש בנושאים בעלי תוכן דתי מיתולוגי בדומה לקודמיו, אלא העמיק חדור לרגשותיו הפנימיים של האדם ועסק ביצריו העזים ובגורלו עלי אדמות. יצירותיו מצטיינות ביפי לשונן, בעלילתן המרתקת ובהתאמה המושלמת בין התוכן לצורה.

הדרמה שיצר סופוקלס היא כולה אנושית, ארצית ואינה בנויה על התערבותם של כוחות על-טבעיים או על-אנושיים בחיי האדם. השקפת עולמו מבוססת על הדעה שהכל צפוי והרשות נתונה. פעולותיו של כל אדם הן תולדות תכונותיו הנפשיות והן גוררות אחריהן את תוצאותיהן הטובות והרעות. סופוקלס ראה בסבל חלק בלתי נפרד מחייו וגורלו של האדם.

סופוקלס היה אמן העלילה, ידע את נפש האדם ושלט שליטה גמורה בכישוריו. ביצירותיו מתקיימת התאמה שלמה בין תוכן לצורה. סופוקלס הכניס שינויים אחדים בכתיבה הדרמטית היוונית; הוא הוסיף שחקן שלישי, דבר שאיפשר להוסיף ולגוון את העלילה.

קראו עוד:

סיפורים מהתיאטרון היווני
טראגדיה, דרמה-סאטירית וקומדיה
אדיפוס המלך

ביבליוגרפיה:
כותר: סופוקלס
שם  הספר: סיפורים מהתיאטרון היווני
מחברת: גורי, שרונה
עורכת הספר: אופק, בינה
תאריך: 1996
הוצאה לאור: עופרים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית