עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים > בעלי חוליות > יונקים
ראש גדולתקציר
נתונים פיזיים ועובדות על אורח-חייהם של הזאבים, שחיים דווקא בלהקות ולא כלשון הביטוי השגור "זאב בודד".וגר זאב עם חיות אחרות : אבל לא עם דישונים. . .
מחברת: אורלי פיישטר


הרבה דברים חשבנו שאפשר להגיד על הזאב, אבל לא חשבנו ש"נדיב" יהיה אחד מהם. עובדי פארק ילוסטון (yellowstone) שבארצות הברית שעקבו אחר זאבי הפארק בגלל החשש שהם יטרפו את עדרי הבקר של חוואי הסביבה, הופתעו לראות שהזאבים משאירים ממזונם לטורפים אחרים.

בחורף מתקשים מרבית בעלי החיים בפארק למצוא מזון. השלג הכבד היורד באזור מקשה גם על הדישונים (מין של אנטילופה גדולה עם קרניים מפותלות). העשב שממנו הם ניזונים קבור תחת השלג, הם נחלשים, וגופם הכבד מתנהל באיטיות. כך שבעונה זו הם מהווים טרף קל במיוחד ל-14 חבורות הזאבים המבקשות לצוד אותם. הדישונים הוא אמנם המאכל האהוב על הזאבים בפארק, אך אפילו חבורה אינה מסוגלת לכלות דישון שלם. בתום הסעודה הקבוצתית, לאחר ששבעו, נוטשים הזאבים את הפגרים, וטורפים אחרים מוזמנים להיטיב את לבם בשיירים.

זאב זאב - הנה כמה נתונים פיזיים:

הזאב, בן משפחת הכלביים, הסתגל במרוצת הזמן לסוגי אקלים שונים ואף לקיצוניים ביותר. הזאב הארקטי, למשל, למד להסתדר עם חודשי החורף החשוכים והקרים. טמפרטורות של עשרות מעלות מתחת לאפס ממשיכות להיות שם גם בפברואר כשחוזרת השמש לאזור. לעומתו, הסתגלו זאבים אחרים גם לחיים מדבריים.

פרוותם של מרבית הזאבים אפורה, אך יש שהיא לבנה כשלג, כמו זו של הזאב הארקטי, ויש שהיא שחורה. בחורף מתעבה הפרווה ומתארכת, ומשווה להם מראה כבד יותר. מראה הזאב מזכיר כלב, במיוחד את 'הרועה הגרמני', אך הוא נבדל ממנו בגולגולת רחבה יותר, חזה צר יותר (משל כלב באותו גודל) ורגליים ארוכות יותר ביחס למשקל הגוף. משקל הזאב האפור נע בין 34 ל-56 קילוגרם, כשהזכרים כבדים מן הנקבות ב-25% בממוצע. לסתותיהם חזקות במיוחד ושיניהם החדות משמשות לתפיסת הטרף ולביתורו, לא ללעיסה, כי הזאב פשוט בולע את מזונו.

חוש הריח ממלא תפקיד מרכזי בחיי הזאב. בעזרתו הוא מאתר ציד ומזהה מי הם חבריו ומי אויביו. אך בנוסף לחוש ריח מפותח בורכו הזאבים בשמיעה כה חדה עד כי הם מסוגלים לשמוע ממרחק 9.6 ק"מ ביער ועד 16 ק"מ בשטח פתוח.

כפות הרגליים הקדמיות של הזאב רחבות במיוחד ומסייעות לתנועה בשלג עמוק ורך. ברגליים אלה יש חמש אצבעות, אך רק ארבע נמצאות בשימוש, משום שהזאב, בניגוד לנו, מהלך על קצות אצבעותיו, ועקביו אינם נוגעים באדמה. ברגליים האחוריות ארבע אצבעות, שכל אחת מהן עטופה שיער זיפי קשה המעניק אחיזה טובה יותר במשטחים חלקים. מהירותו יכולה להגיע ל-16 קמ"ש ובשעת מרדף - אף לעשרות ק"מ בשעה.
בטבע מסוגלים הזאבים להגיע לגיל 13 ובמקום מוגן (שמורה או פארק) - עד 16 שנים.

וכמה עובדות על אורח-חייהם:

קודם כל, כדאי להפריך איזו תפיסה שגויה שמקורה בביטוי "זאב בודד", שמסמל אנשים החיים בגפם. הזאבים דווקא נוהגים לחיות בלהקות המורכבות לרוב מזוג הורים, גוריהם ומספר בוגרים נוספים, אחיהם הגדולים. החבורה צדה ומטפלת יחד בגורים.

הזאבים דואגים זה לזה ולעתים רואים איך מלקק האחד את פרוותו של האחר ושולף בעדינות לכלוך שדבק בה. ליקוקים הם העיקר בעונת החיזור, אך גם כשזאב נפגע, באים חבריו ומלקקים אותו לאות הזדהות. הזאבים נהנים לשחק יחד והדבר מחזק - בעיקר בקרב הגורים - את מיומנויות הציד ומסייע ביצירת תקשורת קבוצתית וקביעת ההיררכיה בלהקה.

הזאבים מרגישים מצוין במים. הם אינם חוששים לשחות במים קרים כקרח, ובמיוחד אין הדבר מרתיעם בעת מרדף. בקיץ הם נהנים לצנן את גופם בטבילה. ומכיוון שהם נוהגים לטפח את פרוותם, הם ממהרים להתרחץ כשזו מתלכלכת בבוץ.

‏‏ביטויים

"זאב בעור של כבש" - המתחזה לתמים אך בעצם מסוכן.
"אדם לאדם זאב" - אדם תוקפן כלפי חברו.
"זאב, זאב!" - אזעקת שווא.
"וגר זאב עם כבש" - ביטוי לחזון אחרית הימים.

למתעניינים בזאבים:
http://www.wolf.org/wolves/learn/intermed/inter_mgmt/endangered.asp

ביבליוגרפיה:
כותר: וגר זאב עם חיות אחרות : אבל לא עם דישונים. . .
מחברת: פיישטר, אורלי
תאריך: אוקטובר 2003 , גליון 38
שם כתב העת: ראש גדול
הוצאה לאור: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
הערות: 1. ירחון מדע לצעירים.
2. העמותה למצוינות בחינוך.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית