עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים


תקציר
סמל - symbol (בשירה ובסיפורת) הוא צורה של לשון ציורית, אשר בה דבר מסוים - על-פי רוב מוחשי - מחליף ומייצג דבר-מה אחר, שהוא בדרך כלל מתחום המופשט.סמל


סמל (בשירה ובסיפורת) הוא צורה של לשון ציורית, אשר בה דבר מסוים - על פי רוב מוחשי - מחליף ומייצג דבר-מה אחר, שהוא בדרך כלל מתחום המופשט. למשל, סולם או מדרגות יכולים, בהקשרים מסוימים, לייצג ולסמל מהויות מופשטות, כגון התעלוּת רוחנית (אישית או לאומית). יונה לבנה, בסך הכול סוג עוף, היא סמל אוניברסלי לשלום.

מבחינה מסוימת דומה הסמל למטאפורה: המשמעות המקובלת של המלה המסמנת אותו מקבלת 'תוספת' ונוגעת לתחום משמעות אחר (סולם, שהוא כלי מוחשי לטיפוס, מכוון למהות מופשטת - להתעלוּת רוחנית, או לקדושה).

אך בעוד שהמטאפורה מכילה בתוכה ייצוג של שני תחומי המשמעות הבונים אותה (למשל: העננים בוכים), הסמל מציין רק את התחום המושאל. כך, למשל, כותרת שירו של אמיר גלבע "בעלטת" מתפקדת כסמל למצב מוסרי-חברתי של אובדן ערכים.

סמלים ותרבות:
ישנו מאגר סמלים אוניברסלי, שפריטיו קשורים בדרך כלל לעולם הטבע - אש, ים, אדמה. לצדו ישנם גם מאגרי סמלים שצמחו על רקע של תרבות מסוימת. כך, למשל, חיפושית הזבל סימלה לגבי המצרים הקדמונים את רעיון הלידה היומיומית של השמש וכן את נצחיות הנשמה. בדומה לכך, לשיר ההייקו היפני יש עולם של סמלים, השונה מעולם הסמלים של השירה האירופית, למשל.

סמליות באמנות הפלסטית:
סמלים אינם מוגבלים, כמובן, לשירה ולספרות, אלא הם נוכחים בכל תחומי התרבות, ובכלל זה באמנות הפלסטית. דווקא הממד המוחשי של האמנות הוא מדיום מתאים לייצוג רעיונות בדרך סמלית.

ביבליוגרפיה:
כותר: סמל
שם  התקליטור: שירים בתערוכה : דיאלוג בין שירה לאמנות פלסטית
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים
הערות: 1. נהול מדעי ודידקטי: ד"ר פנינה שירב.
2. פיתוח וכתיבה: ד"ר פנינה שירב (מרכזת הצוות), מינה הוכברג, דבורה אמיר, נורית נתנאל.
3. כתיבת החומר באמנות: אבי כץ.
4. עריכה: לימור ויסמן.
5. ניהול מולטימדיה: אפרת טורג'מן.
6. תקליטור זה הוא פרי פיתוח משותף של שני הגופים הבאים: ת"ל- האגף לתוכניות לימודים, המינהל הפדגוגי, משרד החינוך, התרבות והספורט ומטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית. 
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית