עמוד הבית > אמנויות > אמנויות הבמהעמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > שירה > אישים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים


תקציר
ויליאם שקספיר (William Shakespeare), מחזאי ומשורר אנגלי, חי בשנים 1564 - 1616. נחשב לאחד מגדולי המחזאים של כל הזמנים.ויליאם שקספיר


מחזאי ומשורר אנגלי, חי בשנים 1564 - 1616. נחשב לאחד מגדולי המחזאים של כל הזמנים. נולד בסטרטפורד-און-אבון לאביו האיכר, שלימים נעשה סוחר מצליח.

בן שמונה-עשרה נישא לאן האתווי, עבר ללונדון והצטרף כשחקן מקצועי לאחת מלהקות התיאטרון החשובות. מאוחר יותר היה שותף בהקמת תיאטרון הגְלובּ החדשני.

שקספיר כתב טרגדיות, קומדיות ומחזות היסטוריים וכן חיבר שירים, בעיקר סונטות.

נושאי מחזותיו מגוונים ושונים זה מזה בגישתם; הם חושפים עומק מוסרי, חדירה לנפש האדם והשקפת עולם מעוצבת ומגובשת. מחזותיו תורגמו לשפות רבות והם נחקרים, נקראים ומוסרטים ברחבי העולם, ונכללים בקביעות ברפרטואר הקלאסי של בתי התיאטראות הגדולים.

אמנות הטרגדיה השקספירית נערצת בשל מורכבותה ועוצמתה. הטרגדיה הראשונה שכתב (ב-1595) היא "רומאו ויוליה". היא מציגה זוג נאהבים צעירים, ממשפחות עוינות, שאהבתם הגדולה סיבכה אותם בתהפוכות גורל, בייסורים ולבסוף - במוות טרגי. הגורל הוא האויב הכל-יכול, ותחושת האוהבים שכוח זה, שאינו יודע רחם, רודף אותם, נעשית מוגדרת ככל שגוברת אהבתם וחרדתם.

רבים ממחזות שקספיר תורגמו לעברית, ביניהם: המלט, יוליוס קיסר, אנטוניוס וקליאופטרה, מקבת, חלום ליל קיץ, הסוחר מונציה ועוד.

ביבליוגרפיה:
כותר: ויליאם שקספיר
שם  התקליטור: שירים בתערוכה : דיאלוג בין שירה לאמנות פלסטית
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים
הערות: 1. נהול מדעי ודידקטי: ד"ר פנינה שירב.
2. פיתוח וכתיבה: ד"ר פנינה שירב (מרכזת הצוות), מינה הוכברג, דבורה אמיר, נורית נתנאל.
3. כתיבת החומר באמנות: אבי כץ.
4. עריכה: לימור ויסמן.
5. ניהול מולטימדיה: אפרת טורג'מן.
6. תקליטור זה הוא פרי פיתוח משותף של שני הגופים הבאים: ת"ל- האגף לתוכניות לימודים, המינהל הפדגוגי, משרד החינוך, התרבות והספורט ומטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית. 
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית