הסדרי נגישות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתפרס נובל
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית


פרס נובל הוא הפרס הבין לאומי הראשון המוענק מידי שנה מאז 1901 על הישגים בפיזיקה, כימיה, רפואה או פיזיולוגיה, ספרות ושלום. בשנת 1968 נוסף לרשימת התחומים גם תחום מדעי הכלכלה הניתן מטעם הבנק השוודי לזכרו של אלפרד נובל, מייסד פרס נובל. בנוסף לכבוד והיוקרה מקבלים זוכי הפרס מענק כספי, תעודה ומדליה.

אלפרד נובל, האיש שהגה את רעיון הפרס הנקרא על שמו, ואף הקים את הקרן המממנת את הפרסים, נולד בשטוקהולם, שוודיה בשנת 1833. נובל ידוע גם כממציא הדינמיט ב – 1866. את הדינמיט המציא במטרה למצוא חומר לפיצוץ סלעים בדרך בטוחה יותר. את הסלעים היה צורך לפוצץ כדי לכרות מנהרות או מכרות, לפלס דרכים ועוד. המצאת הדינמיט והשימושים הרבים שנמצאו לחומר הנפץ הזה הפכו את אלפרד נובל לאיש עשיר. בהמשך דרכו הקים מעבדות וחברות ביותר מ – 20 מדינות ברחבי העולם, והבין, בצער, שהמצאתו משמשת גם למטרות מלחמה והרג.

ב – 27 בנובמבר, שנת 1895 חתם אלפרד נובל על צוואתו האחרונה באמצעותה ייסד את פרס נובל. בעזרת הפרס המוענק לאנשים אשר תרמו לאנושות, ביקש לכפר על הנזק שגרמה המצאתו.

הוא נפטר ב – 10 בדצמבר, 1896 משטף דם במוח בו לקה במקום מגורין באיטליה. תאריך זה, ה – 10 בדצמבר, הוא גם היום בו מעניק מלך שוודיה את הפרס לזוכים.

בשנת 1900 נוסדה קרן נובל כגוף פרטי, והיא יושבת בשטוקהולם, שוודיה. הקרן מנהלת את הכספים אותם הוריש בצוואתו אלפרד נובל למטרת מימון הפרס. ועדות הפרס השונות פונות מידי שנה למספר רב של מומחים (כ – 1,000 בכל תחום, ביניהם חתני הפרס משנים קודמות), בבקשה לקבל שמות של מועמדים ראויים. בדרך כלל הועדה מקבלת בין 100 ל – 200 שמות, וסוגרת את הרשימות ביום האחרון של חודש ינואר כל שנה.

הזוכה בפרס נובל לכלכלה בשנת 2005 – פרופ' ישראל אומן, שזכה בפרס על מחקרים בתחום תורת המשחקים. פרופסר אומן, מהאוניברסיטה העברית, זכה בפרס היוקרתי עם פרופסור תומס שלינג האמריקני.

הזוכים בפרס נובל לכימיה לשנת 2004 הם שני פרופסורים ישראלים: אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר מהטכניון בחיפה, אשר זכו יחד עם אירווין רוז מאוניברסיטת קליפורניה בפרס על תגליתם: מערכת היובקוויטין, האחראית לפירוק חלבונים בתא, ואשר שולטת בחלקים של המערכת החיסונית, ובתהליכים ביולוגיים כגון: חלוקת תאים, תיקון ד.נ.א. ואיכות ייצור חלבונים חדשים. הפרופסורים צ'חנובר והרשקו הם המדענים הישראליים הראשונים הזוכים בפרס.

בשנת 2002 זכה בפרס נובל לכלכלה, דניאל כהנמן, אמריקאי ממוצא ישראלי, על מחקריו בתחום קבלת החלטות בתנאי אי ודאות.

חתני פרס נובל ישראלים נוספים:
הסופר ש"י עגנון חתן פרס נובל לספרות, יחד עם המשוררת נלי זק"ש לשנת 1966.
מנחם בגין, חתן פרס נובל לשלום, יחד עם נשיא מצריים, אנוואר סאדאת, לשנת 1978.
יצחק רבין ושמעון פרס חתני פרס נובל לשלום, יחד עם יאסר עראפת, לשנת 1994.

ביבליוגרפיה:
כותר: פרס נובל
שם  הפרסום מקורי: ימים וארועים מיוחדים בארץ ובעולם
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית
תאריך: -
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות לפריט זה: 1. מחברת: עינת בן מנחם.
2. תשס"ה, 2004.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית