הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תעשייה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
אזור התעשייה רמת חובב שוכן מדרום לבאר שבע. ברמת חובב מרוכזת תעשייה כימית, ושם גם נמצא האתר הארצי לסילוק פסולת רעילה.תעשייה - רמת חובב
מחברת: אופירה גל


אזור התעשייה רמת חובב שוכן מדרום לבאר שבע. ברמת חובב מרוכזת תעשייה כימית, ושם גם נמצא האתר הארצי לסילוק פסולת רעילה.

אזור תעשייה בין-עירוני

אזור התעשייה ברמת חובב הוקם באמצע שנות השבעים, וביטא תפיסה חדשנית: אזור תעשייה שאינו נמצא בתחום שיפוטה של עיר או של מועצה כלשהי, ומיועד לקלוט תעשיות מכל הארץ. הרעיון היה לצמצם את ההשקעות בפיתוח תשתית, לייעל את השירותים הניתנים למפעלים, להרחיק תעשייה מזהמת ממוקדי אוכלוסייה ולהוות מוקד תעסוקתי לתושבי היישובים שבסביבה. במשך השנים קיבל האתר מעמד של מועצה מקומית תעשייתית. כיום פועלים בתחום המועצה 14 מפעלים. הם מעסיקים כ- 3,000 עובדים בייצור וכ- 1,000 עובדים נוספים במתן שירותים שונים.

היתרונות והחסרונות בריכוז התעשייה הכימית ברמת חובב

היתרונות העיקריים:
כדי להקים תעשייה כימית יש צורך בשטחי קרקע נרחבים. מחירי הקרקעות ברמת חובב הם נמוכים יחסית לאזורים במרכז הארץ, ויזמים יכולים אפוא לרכוש שטחי קרקע נרחבים יותר בסכום העומד לרשותם.

התעשיות הכימיות מבוססות על חומרי גלם כמו אשלגן, ברום, חול, פוספטים ועוד. רמת חובב שוכנת בסמוך למקור האספקה של חומרי הגלם הללו.

תוצר לוואי של אחדים ממפעלי התעשייה הכימית הוא פסולת רעילה, ויש לפנותה לאתר מתאים. המפעלים ברמת חובב יכולים להשתמש באתר הפסולת הרעילה המצוי בקרבתם או להיעזר בפתרונות שהמועצה התעשייתית מספקת, כמו בריכות השיקוע, וכך לחסוך את הוצאות ההובלה הגבוהות שיש למפעלים במרכז הארץ או בצפונה.

המרחק של רמת חובב מערי הסביבה - דימונה, ירוחם, באר שבע - הוא מרחק סביר המאפשר גיוס עובדים לעבודה במפעלים.

למרות היתרונות הרבים, אין התעשיינים ממהרים לעזוב את המפעלים הנמצאים במרכזים העירוניים ולעבור לרמת חובב - ולכך כמה סיבות עיקריות:

ריחוקה של רמת חובב מריכוזי אוכלוסייה וממרכזי פעילות כלכלית ועסקית - כלומר, מאזור הגלעין - מרתיע אותם.

כיוון שבערים אין היום אכיפה מספקת של תקנות בנושא איכות הסביבה - אין התעשיינים נאלצים להשקיע כסף רב במניעת זיהום, ולכן אינם רואים צורך לעבור לרמת חובב ולנצל את היתרון שהיא מציעה - טיפול יעיל וזול בפסולת.

רמת חובב - האתר הארצי לסילוק פסולת רעילה

מדינת ישראל קבעה אתרים מרכזיים לפינוי פסולת מכל יישוב בארץ, אך פסולת רעילה אינה יכולה להיטמן באתרי הפסולת הרגילים, שכן היא דורשת טיפול מיוחד. האתר ברמת חובב נקבע כאתר הארצי לטיפול בפסולת רעילה ולסילוקה.

מדוע נקבע האתר דווקא שם?
בעיקר משום שהוא נמצא במרחק מתאים מריכוזי אוכלוסייה: רחוק - אך לא עד כדי ייקור עלות הובלת החומרים המסוכנים.

עם זאת, חשוב לציין כי למיקום האתר בסמוך לריכוזי אוכלוסייה בנגב הצפוני ובקרבת מאגרי מי תהום העלולים להזדהם יש גם מתנגדים.

אתר הפסולת פועל כמפעל בתוך שטח רמת חובב. המפעל מקבל את הפסולת הרעילה מכל רחבי הארץ, ומטפל בה בשיטות שונות. להלן כמה מהן:
פירוק תרכובות כימיות מסוכנות במתקנים מיוחדים והזרמת התמיסות המתקבלות מתהליך זה לבריכות שיקוע. כאשר יתמלאו הבריכות, יאטמו אותן.
הטמנת הפסולת באדמה במיכלים אטומים (מטמנה).
שריפת חומרים אורגניים.

ביבליוגרפיה:
כותר: תעשייה - רמת חובב
שם  התקליטור: אל הנגב
מחברת: גל, אופירה
עורכת התקליטור: דיצ'ק, דגנית
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. סביבת הלמידה אל הנגב היא פרי שיתוף פעולה בין מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית לבין אלבטרוס- צילום אוויר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית