הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה
גליליאו : כתב עת למדע ומחשבה


תקציר
בין בעלי החיים מבחינים בין שתי תבניות של תפקוד צעירים שאך זה נולדו או בקעו, יש כאלה שהם חסרי ישע ויש את העצמאים-יחסית. בהתאם לכך יש גם שתי תבניות של גדילת המוח.
תינוקות חסרי ישע
מחברת: ד"ר דינה צפרירי


בין בעלי החיים מבחינים בין שתי תבניות של תפקוד צעירים שאך זה נולדו או בקעו, ובהקשר לכך גם שתי תבניות של גדילת המוח: חסרי ישע לאחר ההמלטה או הבקיעה (altricial), ולעומתם עצמאים-יחסית (precocial) מרגע ההמלטה או הבקיעה. בקרב העופות, חסרי הישע מכונים גוזלים, או חובשי-קן, בעוד העצמאים-יחסית מכונים אפרוחים או עוזבי-קן. כשמם, חסרי הישע נולדים או בוקעים כשהם חסרי אונים ובלתי מפותחים. בעת הלידה מוחם קטן, בדרך כלל, פי-2 מזה של הבוגר, כך שהמוח פחות או יותר מכפיל את משקלו בשלבי ההתפתחות הראשונים (וראו: מיכל קאופמן – "מתאים עד חשיבה", גליליאו 35). צורה זו דורשת השקעה רבה של ההורים בטיפול בצאצאים הצעירים. דוגמה לכך: גורי חתולים שהם חסרי אונים, עיוורים. על העצמאים-יחסית נמנים בעופות האפרוחים, עוזבי הקן. ביונקים הם נולדים בדרך כלל יחידים, ומרגע לידתם הם מסוגלים לקום וללכת בכוחות עצמם. בעת ההמלטה מוחם כמעט בגודלו הסופי, וכל איבריהם מתפקדים. דוגמאות – עופר איילים וכן סייח הסוסים שמצטרף לריצת העדר בתוך דקות מרגע ההמלטה. כללית, גודלו הסופי של המוח בקרב חסרי-הישע לא שונה מגודלו הסופי של מוח העצמאים – פירוש הדבר הוא כי בקרב חסרי הישע המוח גדל במהירות.

האדם, שנמנה על קבוצת היילודים חסרי-הישע, היה זקוק לטריק על מנת להגיע לגודל האדיר של מוחו המפותח. מאחר שתעלת הלידה מהווה גורם מגביל לגודל המוח ביילוד, עד גיל שנה ממשיך מוחו של תינוק האדם לגדול ב"קצב עוברי". מבחינת גדילת המוח, תקופת העוברות באדם היא, לפיכך, 21 חודשים (9 חודשים ברחם ו-12 חודש כתינוק). אבל אֵם אנוש בשום אופן אינה יכולה להעביר דרך תעלת הלידה שלה ראש של תינוק בן שנה! תינוקות אנוש נולדים, אם כן, "טרם זמנם", ברמת תפקוד עוברית, שאם לא כן לא היו יכולים לעבור ולהיוולד.

ביבליוגרפיה:
כותר: תינוקות חסרי ישע
מחברת: צפרירי, דינה (ד"ר)
תאריך: ינואר-פברואר 2002 , גליון 49
שם כתב העת: גליליאו : כתב עת למדע ומחשבה
הוצאה לאור: SBC לבית מוטו תקשורת ולאתר IFEEL
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית