הסדרי נגישות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתיאנוש קורצ'ק
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אתר כנפיים


יאנוש קורצ'ק נולד בשנת 1878 ונספה בשואה בשנת 1942. שמו האמיתי היה דוקטור הנריק גולדשמיט.

הוא נולד בעיר ורשה בירת פולין למשפחה אמידה. בעודו נער ירדה המשפחה מנכסיה והוא נאלץ לסייע בפרנסתה על ידי מתן שיעורים פרטיים. בעקבות רצונו לעזור לבני אדם פנה קורצ'ק ללימודי הרפואה והתנדב לפעילות חינוכית. בסיימו את לימודיו החל לעבוד בבית-חולים יהודי לילדים. בשנת 1911 קיבל על עצמו את ניהול בית היתומים היהודי בורשה, ומאז התמסר כולו לעשייה החינוכית. הוא פיתח גישה חינוכית מיוחדת המושתתת על כבוד לילד ומעניקה לו חופש ביטוי ושלטון עצמי. בבית היתומים הילדים היו שותפים לניהול, לקביעת החוקה ולאכיפתה על הכלל. החלטות נתקבלו בפרלמנט הילדים וחילוקי דעות לובנו בבית המשפט אותו הקימו. קורצ'ק הציג את משנתו החינוכית בהרצאות, במאמרים ובספרים שכתב לילדים ולמבוגרים. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה השקיע קורצ'ק מאמצים רבים להקל על סבלם של היתומים שמספרם הלך וגדל. בית היתומים עבר אל הגטו היהודי, וכשבאו לקחת את היתומים אל מחנה המוות בטרבלינקה סירב להיפרד מהם ולהציל את עצמו. יד ביד צעד עם חניכיו האהובים אל מותו. על שמו נקרא פרס יוקרתי בינלאומי לספרות ילדים.

אתם מוזמנים להכיר חלק מיצירותיו, ביניהם הספרים: המלך מתיא הראשון, המלך מתיא באי השומם, קיטוש הקוסם, הנער העקשני (חיי לואי פסטר), קאיטוש המכשף, פשיטת הרגל של ג'ק הקטן, כאשר אשוב ואהיה קטן, באמצעות אתר כנפיים - לקרוא ולעוף עם הדמיון.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון ספרות
ביבליוגרפיה:
כותר: יאנוש קורצ'ק
שם  האתר: כנפיים - לקרוא ולעוף עם הדמיון
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אתר כנפיים
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: המידע שלפניך לקוח ממאגר המציג ספרי קריאה מומלצים לגילאי 9-13. המאגר הוא אחד המדורים באתר "כנפיים – לקרוא ולעוף עם הדמיון", אתר שמתמקד בעידוד הקריאה בקרב גילאים אלה.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית