הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > תשתיות > מים > משק המים
ירוק כחול לבן : ביטאון פורום המשק והכלכלה למען איכות הסביבהתקציר
על התפלגות צריכת המים של תושבי ישראל.לומדים לחסוך מים
מחבר: ירוק כחול לבן


המים חיוניים לקיום החיים על פני כדור הארץ, וזו עובדה ידועה לכל. מבט על הגלובוס מגלה כי כ- 80% משטחו מכוסים במים. האוקיינוסים מכילים כ- 97% מהמים שעל פני כדור הארץ, אך ריכוזי המלח שבהם הופכים אותם בלתי-שמישים לחי ולצומח היבשתיים. המים המתוקים מהווים אמנם 3% מכלל המים, אך יש לדעת כי כשני-שלישים מהם קפואים בקרחוני ענק. נותר, אם כן, אחוז אחד בלבד מכל מאגרי המים בעולם, לקיום החיים על היבשה. כידוע, חלוקת מקורות המים על פני כדור הארץ אינה אחידה. ישראל נמצאת באזור שחון למחצה, שבו כמות הגשמים מוגבלת. יחד עם זאת, צריכת המים גדלה ביחס ישר לגידול באוכלוסייה וברמת החיים. מנגד, זיהום הקרקע ושאיבת יתר מהאקוויפרים גורמים לזיהום והמלחה של חלק מהבארות, מה שמחייב את סגירתם ומקטין את מלאי המים הזמין לצריכה. בנסיבות אלו הגענו כיום לצריכה שנתית, העולה על הקף מקורות המים הזמינים לצריכה הביתית להשקיה ולתעשייה.

הדרך הפשוטה והזולה ביותר להגדיל את פוטנציאל המים, היא החיסכון. צריכת המים הביתית מגיעה לכ- 550 מיליון ממ"ק לשנה. להערכת המומחים, ניתן לחסוך 150-200 מיליון ממ"ק מים שפירים לשנה, בסידרה של פעולות יומיומיות פשוטות. נתון זה מרשים במיוחד לנוכח הכוונה לייבא 50 מיליון ממ"ק מטורקיה, או להתפיל מי ים בשיעור דומה!

אזרחי ישראל צורכים בין 100 ל- 230 ליטר מים לנפש ליום בממוצע, וחייבים להקטין את הצריכה. כל מה שצריך זה לשנות מעט את ההרגלים: לסגור את הברז בעת ציחצוח השיניים, חפיפת השיער או סיבון הגוף במקלחת, להדיח כלים תחת זרם מים דק יותר, להקפיד על השקיה חסכונית של הגינה, לשטוף את המכונית בדלי ולא בצינור, להדיח את האסלה רק במחצית כמות המים, וכיוצא באלה.

לפניך התפלגות הצריכה הביתית במים: קל לראות שחיסכון משמעותי מבחינה כמותית ניתן להשיג בעיקר במים להדחת האסלה בשירותים ובעת הרחיצה.אל האסופה ישראל - האדם והמרחב : נושאים נבחרים בגיאוגרפיה3

ביבליוגרפיה:
כותר: לומדים לחסוך מים
מחבר: ירוק כחול לבן
תאריך: יוני-יולי 2000 , גליון 32
שם כתב העת: ירוק כחול לבן : ביטאון פורום המשק והכלכלה למען איכות הסביבה
הוצאה לאור: ביטאון פורום המשק והכלכלה למען איכות הסביבה בישראל
הערות לפריט זה: ירוק למורה: דפי עזר להוראת נושאי איכות הסביבה.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית