הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציורעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מקרא באמנות > חורבן וגאולהעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > חורבן גלות וגאולה > עזרא ונחמיהעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ-ישראל > תקופת ממלכת פרס > ימי שיבת ציוןעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > היסטוריה במבט רב-תחומי > היסטוריה באמנותעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ ישראל > תקופת ממלכת פרס > ימי שיבת ציוןעזרא מקריא את ספר התורה
צייר: גוסטב דורהעזרא מקריא את ספר התורה

מציורי התנ"ך של גוסטב דורה, צייר צרפתי בן המאה ה- 19. התמונה מתארת את המסופר בנחמיה ח'. עזרא הסופר הקריא את ספר התורה לעם שהתכנס במקדש בירושלים. "ויפתח עזרא הספר לעיני כל העם" (נחמיה ח, ה).


לתמונה מוגדלת


בטקסט המקראי מסופר על עזרא: "מעל כל העם היה". ניתן לפרש זאת כפסוק המעיד על עליונותו הרוחנית על העם בנוסף  על כך שהוא עמד מעל העם באופן פיזי. בתמונה הוא אכן ניצב גבוה מעל האחרים על במה, ומהווה את המוקד של התמונה. היותו מוקד התמונה מודגש באמצעים נוספים: הצבתו במרכז; האור הנופל עליו; ראשי הדמויות המופנים אליו; קו מעוגל דמיוני שניתן לשרטט החל מהדמות השמאלית ביותר, דרך החלק התחתון, ודרך הדמויות מימין עד לדמותו של עזרא; המדרגות המובילות אליו ואינן מוסתרות על ידי דמויות נוספות. ייתכן שהמדרגות מסמלות גם עלייה רוחנית כאשר הן מובילות לעזרא ובסופו של דבר אל ספר התורה. מרכזיותו של עזרא והפניית המבטים אליו מתארים את הקשבת העם לדבריו, כפי שבאה לידי ביטוי בפסוק ו': "ויענו כל העם אמן אמן במעל ידיהם..."
ההתרחשות הנראית בתמונה מזכירה תיאורים של משה ולוחות הברית.אל האסופה ציורי התנ"ך של גוסטב דורה3

ביבליוגרפיה:
כותר: עזרא מקריא את ספר התורה
צייר: דורה, גוסטב
שם  הספר: The Bible gallery
מחברים: Dore, Gustave ; Chambers, Talbot Wilson
תאריך: 1880
הוצאה לאור: Cassell
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית