עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציורעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > נבואה > יחזקאלעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מקרא באמנות > נביאיםיחזקאל
צייר: גוסטב דורהיחזקאל

מציורי התנ"ך של גוסטב דורה, צייר צרפתי בן המאה ה- 19. בתמונה נראה הנביא יחזקאל מנבא לעם. "היה היה דבר ה' אל יחזקאל בן בוזי הכהן" (יחזקאל א' ג').


לתמונה מוגדלת


יחזקאל מתואר כדמות זקופה, יציבה, וידו מצביעה לשמים. האור הנופל על יחזקאל מימין יוצר פס אור מכפות רגליו ועד לידו המצביעה לשמים. דבר זה מדגיש את הקו האנכי העולה כלפי מעלה. בעוד ידו מצביעה אל השמים, ראשו של יחזקאל פונה מטה, אל העם.

הדמויות בחלקה האחורי של התמונה (מימין) ממשיכות בדרכן ואינן נעצרות להקשיב לנביא. הדמות השמאלית במישור הקדמי מביטה כלפי מעלה אל ידו של יחזקאל (ניתן למשוך קו דמיוני מפניו של אדם זה אל אלכסון ידו המצביעה של יחזקאל). הדמות במרכז למטה יושבת בתנוחת הרהור – האם הוא מקשיב לדברי יחזקאל ומהרהר בהם?

בתמונה זו ניתן לראות היטב את התיאור הריאליסטי של הדמויות – ראו עד כמה ניתן לחוש בנפחיות ידו של האדם היושב במרכז, וכן לחוש את שרירי היד שלו. תנוחתו וקפלי בגדו מתוארים באופן אמין.אל האסופה ציורי התנ"ך של גוסטב דורה3

ביבליוגרפיה:
כותר: יחזקאל
צייר: דורה, גוסטב
שם  הספר: The Bible gallery
מחברים: Dore, Gustave ; Chambers, Talbot Wilson
תאריך: 1880
הוצאה לאור: Cassell
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית