הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציורעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > תקופת המלוכה > שאולעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מקרא באמנות > שופטים ומלכיםשאול ובעלת האוב
צייר: גוסטב דורהשאול ובעלת האוב

מציורי התנ"ך של גוסטב דורה, צייר צרפתי בן המאה ה- 19. הציור מתאר את המסופר בשמואל א' כ"ח. שאול המלך פנה אל בעלת האוב כדי לדעת בעזרתה מה יקרה במלחמה עם הפלישתים. בעלת האוב העלתה את שמואל הנביא (משמאל) שניבא לשאול על מותו הצפוי במלחמה. "הנה אשת בעלת אוב, בעין דור" (שמואל א' כח', ז).


לתמונה מוגדלת


ייתכן ובצד ימין מתואר שאול כשהוא נופל אחרי הבשורות הרעות של שמואל הנביא. ("וימהר שאול ויפל מלא-קומתו ארצה וירא מאד מדברי שמואל" – שמואל א', כ"ח, כ').
שאול ואנשיו, בעלת האוב ושמואל הנביא יוצרים יחד אלכסון המוביל מלמטה כלפי מעלה, כאשר בעלת האוב מהווה מעין חוליה מקשרת. כמו-כן, מצביעה בעלת האוב בידה באלכסון אל שמואל. רקע ההרים מאחור יוצר הד לגוש שיוצרים האנשים מימין, ולאלכסון המוביל כלפי מעלה.
בעלת האוב ושמואל זקופים ויציבים, ולעומתם הדמויות מימין בתנוחות שונות המעידות על תנועה והתרחשות. התאורה ברובו של האיור רכה, ולעומתה ישנם ניגודים חריפים בין אור לחושך על קבוצתם של שאול ואנשיו, דבר המוסיף גם הוא תנועה ודרמה לקבוצת אנשים זו.אל האסופה ציורי התנ"ך של גוסטב דורה3

ביבליוגרפיה:
כותר: שאול ובעלת האוב
צייר: דורה, גוסטב
שם  הספר: The Bible gallery
מחברים: Dore, Gustave ; Chambers, Talbot Wilson
תאריך: 1880
הוצאה לאור: Cassell
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית