הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שואה > אנטישמיות וגזענות > אנטישמיות נאצית
יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורהספרית פועליםתקציר
ספרו של אדולף היטלר שיצא ב-1925. הספר עוסק בהרחבה בכל תחומי המדיניות, מציג את מטרותיו של היטלר וכולל את תוכניתו האנטי יהודית.מין קמפף


פריט זה הוא חלק ממאגר מידע בנושא השואה שהוקם בשיתוף: בית הספר המרכזי להוראת השואה ומטח.

(Mein Kampf; 'מאבקי'). שם ספרו של אדולף היטלר. הכרך הראשון של מיין קמפף, 'דין וחשבון' (Eine Abrechnung), הופיע ביולי 1925, והשני 'התנועה הנציונל-סוציאליסטית Die Nationalsozialistische Bewegung)), בדצמבר 1926, אך שנת ההוצאה מופיעה בו כ-1927. מ-1930 הודפסו מהדורות בכרך אחד. עד 1945 הגיעה תפוצתו של מיין קמפף לכעשרה מיליוני עותקים והוא תורגם ל-16 שפות. מאז הופיע בכמה תרגומים, אך לא עוד בגרמנית. אין הוצאה ביקורתית. במהלך השנים נוספו לספר שיפורי סגנון לרוב, כמה תיקונים עניניים, אך רק שינוי מהותי אחד: במהדורת 1930 נקבע, שמנהיגי-המשנה של המפלגה הנציונל-סוציאליסטית שוב לא ייבחרו, אלא ימונו מטעם הממונים הישירים. פרט לזאת הושאר התוכן בלא שינוי כלשהו.


מיין קאמפף

הכרך הראשון של מיין קמפף היה אמור לתאר את חיי היטלר, והשני את התפתחות המפלגה הנציונל-סוציאליסטית; הספר נועד גם לקבוע את מטרותיו של היטלר ואת תורתו, כנאמר בהקדמה. לאמיתו של דבר היו הפרטים האוטוביוגרפיים שגויים מאוד ורבי בקיעים, וכנראה שהיו רק אמצעי לגזור מתוך חיי היטלר את השקפותיו שצמחו ועוצבו רק אחרי 1919. כיוצא בזה החוירו בכרך השני דברי ימי המפלגה כמעט כליל לעומת התבטאויות רעיוניות.

הספר עוסק בהרחבה בכול תחומי המדיניות, אך מתאר בבהירות מיוחדת בפרק הרביעי של הכרך הראשון ובפירוט רב ביותר בפרקים 13 ו-14 של הכרך השני, את קווי היסוד של מדיניות החוץ של גרמניה בעתיד. מטרותיה הנכספות הן לכרות ברית עם איטליה ועם בריטניה, אחר-כך להביס את צרפת במלחמה, כדי ליצור את נתוני היסוד לכיבוש 'מרחב מחיה' (לבנסראום) לעם הגרמני במזרח אירופה וברוסיה הסובייטית.

בספר נכללה גם תוכניתו האנטי-יהודית של היטלר. בעוד שמ-1919 דרש רק את הרחקת היהודים, ולרוב כיוון בכך להגירתם או לגירושם מגרמניה, אולם קיימת מחלוקת בעניין השאלה האם כיוון היטלר במיין קמפף להריגתם של היהודים, והאם ייחס לה משמעות חובקת עולם.

לקריאה נוספת:
היטלר, אדולף (1945-1889)
קטעים מתוך "מיין קאמפף" ("מלחמתי") מאת היטלר
קטעים מתוך "הספר השני" של היטלר, 1923

באתר יד ושם:
ערכי לקסיקון נוספים בנושא אנטישמיות וגזענות
מבחר חומרים בנושא אנטישמיות וגזענות
הצעה לפעילות בנושא אנטישמיות – סדנת היגדיםאל האסופה אנטישמיות וגזענות3

ביבליוגרפיה:
כותר: מין קמפף
שם  הספר: האנציקלופדיה של השואה
עורך הספר: גוטמן, ישראל
תאריך: 1990
הוצאה לאור: יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה; ספרית פועלים
הערות: 1. כרך א: א-ב
2. כרך ב: ג-ז
3. כרך ג: ח-מ
4. כרך ד: נ-צ
5. כרך ה: ק-ת
הערות לפריט זה: 1. מחבר: אברהרד יקל.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית