עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
מחלת האיידס, שהתגלתה ב-1980, הפכה למגפה עולמית ולאחת המחלות הנחקרות ביותר כיום. ביום האיידס העולמי מציינים את ההתקדמות שחלה במלחמה נגד המגיפה ומתמקדים באתגרים נוספים שהיא מציבה.יום האיידס העולמי - 1 בדצמבר
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית


יום האיידס העולמי מצוין מידי שנה ב – 1 בדצמבר. ביום זה מציינים את ההתקדמות שחלה במלחמה נגד המגיפה ומתמקדים באתגרים נוספים שהיא מציבה.

את שבוע המודעות העולמי למחלת האיידס מציינים בין התאריכים 28 בנובמבר עד 4 בדצמבר.

מתוך דו"ח מיוחד של ארגון הבריאות של האו"ם שהתפרסם ב – 25 בדצמבר 2003, עולים הנתונים הבאים: בשנת 2003 נדבקו במחלה כ – 5 מיליון בני אדם. מספר זה גדול יותר ממספר החולים אשר התגלו בכל השנים הקודמות מאז זוהתה המחלה בקונגו שבאפריקה בשנת 1959. אפריקה היא כיום המקום בו מגיפת האיידס נפוצה ביותר. המחלה שהגיעה לעולם המערבי בסוף שנות ה – 70 של המאה הקודמת מאיימת עכשיו על רוסיה, הודו וסין. מספרים נוספים מהדו"ח: מספר החולים בעולם מוערך בכ – 40 מיליון מתוכם 2.5 מיליון הם ילדים מתחת לגיל 15.

משנת 1980 ועד סוף יוני 2004 התגלו בישראל למעלה מ – 4,000 מקרים חדשים של נשאים וחולים. נכון לחודש יוני 2004 רשומים בישראל 3,195 אנשים שהם נשאים של הנגיף או חולים. במשרד הבריאות מעריכים כי 1,100 אנשים נוספים חיים עם הנגיף בלי ידיעתם. ישראל מוגדרת כמדינה עם שכיחות נמוכה של איידס ומקום ההדבקה המשוער של כמחצית מהנשאים הוא מחוץ לארץ.

ביום האיידס מושם דגש על העלאת המודעות של החברה לנידוי ולבדידות מהם סובלים נשאי איידס בשל הסטיגמה שדבקה במחלה. סטיגמה זו מהווה את המכשול העיקרי העומד בפני המניעה והטיפול במחלה. יום האיידס מבקש גם להפיץ את המידע ואת הדרכים בהן יש לנקוט כדי להימנע מהידבקות במחלה, במטרה לעצור את מגיפת האיידס.

מידע נוסף בנושא מחלת האיידס

ביבליוגרפיה:
כותר: יום האיידס העולמי - 1 בדצמבר
שם  הפרסום מקורי: ימים וארועים מיוחדים בארץ ובעולם
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית
תאריך: -
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות לפריט זה:

1. מחברת : עינת בן-מנחם.
2. תשס"ג, 2003.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית