עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
הנאטורליזם הוא זרם ספרותי שהתפתח באירופה ברבע האחרון של המאה ה- 19. זרם שהתפתח מהריאליזם והביא אותו לקיצוניות. היוצרים הנאטורליסטים הדגישו את הצדדים הכלכליים – סוציאליסטיים של החברה והתייחסו פחות אל הצדדים הרוחניים והפסיכולוגיים של האדם.נאטורליזם
מחברת: דינה ציונית


הנאטורליזם הוא זרם ספרותי שהתפתח באירופה ברבע האחרון של המאה ה- 19. זרם שהתפתח מהריאליזם והביא אותו לקיצוניות. הסופר הצרפתי אמיל זולה היה זה שפיתח את הנחות היסוד של הנאטורליזם. זולה שאף לתאר את המציאות באופן מדעי. הוא ניסה שלא להתייחס להיבטים הפסיכולוגיים של האדם, אם כי הוא התייחס לצד החברתי. בעקבותיו היוצרים הנאטורליסטים הדגישו את הצדדים הכלכליים – סוציאליסטיים של החברה והתייחסו פחות אל הצדדים הרוחניים. הם כתבו על מיגוון נושאים רחב ובעיקר על מצוקות האדם בחברה. בעקבות זולה נעשה שימוש בשפה מדוברת ופשוטה יותר. הדמות הראשית ביצירה הנאטורליסטית הוא גיבור פשוט, לעיתים משכבה חברתית- כלכלית נמוכה. לעיתים הדמות הראשית היא דמות חלשה הן ממבחינה פיזית והן מבחינת עיצוב חיי הנפש שלה.

נאטורליזם בספרות העברית

ביאליק היטיב לתאר את המציאות, באופן נטורליסטי בשירו ב"רחוב היהודים". הרחוב ההומה אדם מתואר בפרטי פרטים: שוק דגים, התרוצצות אנשים, לכלוך וכו'.
באידיליות של טשרניחובסקי ישנם מאפיינים נאטורליסטים. המשורר מתאר את פשוטי העם כיצורים טבעיים. האדם הפשוט מתואר כסמל לבריאות הגוף והנפש.
באידיליה "ברית מילה" מתאר טשרניחובסקי בפרוט רב את כובעו של הגוי ואת מלאכת העשייה של הכובע. דרך ההתייחסות לפרטים הראליסטים לומד הקורא על הדמויות.

ביבליוגרפיה:
כותר: נאטורליזם
שם  הפרסום מקורי: מושגים מרכזיים בתחום הספרות והשירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית