הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות הבמהעמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
על חייו ופועלו של המחזאי, הקומיקאי והשחקן הצרפתי מולייר (ז'אן בטיסט פוקלן).מולייר
מחברת: דינה ציונית


מולייר הוא כינויו הספרותי של המחזאי, קומיקאי והשחקן הצרפתי ז'אן בטיסט פוקלן. נולד בשנת 1622 ונפטר בשנת 1673 בפריס.

תולדות חיים

מולייר גדל בבית צרפתי אמיד ממעמד בורגני. אביו עסק בסחר בדים ורפדות. מולייר למד בבית הספר הישועי ה"קולז' דה קלרמון". שם למד מיתולוגיה יוונית, פילוסופיה יוונית ולשון רומית. מאוחר יותר למד כשנתיים תורת המשפטים, אך לא סיים את לימודיו. הוא החל להתעניין בתיאטרון כבר מילדות, כאשר התלווה לסבו כדי לצפות בהצגות.

בשנת 1643 ייסד יחד עם השחקנית מאדלן בז'אר את התיאטרון שלו בפריס. הם לא הצליחו להשתלב בפריס ובמשך כ- 12 שנה נדדו ברחבי צרפת, כשהם מופיעים בהצגות שונות. מולייר שיחק גם בהצגות טרגיות. בשנת 1650 הפך למנהל התיאטרון. בתפקידו כמנהל דאג מולייר לנושאים נוספים מלבד הכתיבה. הוא היה אחראי לנושא המימון, וכן לעיצוב התפאורה ובימוי השחקנים. בשנת 1658 שב לפריס וזכה לתמיכה מצד אחיו של מלך צרפת. בחסותו, התיאטרון של מולייר הופיע בחצר המלך. עד מהרה נכבש המלך לואי ה- 14 עצמו בקסמיו של מולייר והוא העמיד לרשותו את "Petit Bourbon" - אולם ששימש אותם להצגות עד לשנת 1661. מאוחר יותר עברה הלהקה לאולם יותר גדול "Palais Royal" והלהקה הפכה ל"להקה המלכותית".

בשנת 1662 נשא לאישה את ארמנד בז'אר.

בשנת 1669 עלה לבמות המחזה המפורסם "טרטיף", לאחר מאבקים קשים עם אנשי הדת. מולייר קנה את תהילתו כמחזאי בעקבות הצלחת הקומדיה "המתעדנות הנלעגות". מאז כתב מחזות חשובים כמו: "הקמצן", "החולה המדומה" ו"שונא בריות". מחזותיו של מולייר היו בעיקר קומדיות שמוקדן העיקרי התרכז בנושאים חברתיים.

מולייר חלה בדלקת ריאות, ממנה לא התאושש. הוא התמוטט במהלך ההצגה "החולה המדומה" ומת.

יצירתו

במחזותיו העביר ביקורות על החברה, בצורת דיאלוגים אשר בלט בהם יסוד קומי-גרוטסקי. מולייר כתב סאטירות חברתיות חריפות שעסקו בנושאים: נישואין, חינוך, אי צדק, שחיתות בחברה, יחסי משפחה ובמקומן של הנשים בחברה. הוא תקף במחזותיו את אנשי הדת והציג אותם באור נלעג. מחזותיו של מולייר אינם מחזות המטיפים לאדם על דרך ראויה או על מוסר השכל. מולייר הושפע מהקומדיה דל'ארטה האיטלקית. הדמויות שהציג היו דמויות קיצוניות ומגוחכות, שהציגו את החסרונות בהתנהגות האנושית.

מחזותיו תורגמו על ידי טשרניחובסקי ובעיקר על ידי אלתרמן והם מוצגים על בימות התיאטרון עד היום.

ביבליוגרפיה:
כותר: מולייר
מחברת: ציונית, דינה
שם  הפרסום מקורי: נשות ואנשי ספרות ושירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית