הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > ספרות עברית > אישים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
על חייו ופועלו של הסופר העברי, הוגה הדעות והמבקר - מיכה יוסף בן גריון לבית ברדיצ'בסקי.מיכה יוסף ברדיצ'בסקי
מחברת: דינה ציונית


מיכה יוסף בן גוריון לבית ברדיצ'בסקי הוא סופר עברי, הוגה דעות ומבקר. נולד בשנת 1865 בזיבוז', אוקראינה, ונפטר בשנת 1921 בברלין, גרמניה.

תולדות חיים

ברדיצ'בסקי גדל במשפחה דתית-חסידית. אביו היה רב בפודוליה. כמנהג היהודים בתקופה למד ב"חדר". בהיותו בן 12 התייתם מאמו. למד בישיבת וולז'ין. בישיבה נחשף לספרי ההשכלה והושפע מהם מאוד. ברדיצ'בסקי עזב את הישיבה. בשנת 1888 החל לפרסם את כתביו. המאמר הראשון שפורסם ב"אסיף" נקרא "עץ החיים", מאוחר יותר הוא פרסם ב"מליץ" את "בית המדרש".

בשנת 1890 נסע לאודסה והכיר כמה מגדולי היוצרים העבריים בתקופה. נסע לגרמניה בשנת 1891 ולמד באוניברסיטאות ברלסאו, ברלין וברן (גרמניה ושוויץ). בשנת 1896 קיבל את התואר דוקטור לפילוסופיה. בצעירותו נישא נשואי בוסר שעלו על שרטון, והוא התגרש בשנת 1889.

בשנת 1900 נשא לאישה את רחל רומברג, שעזרה לו בעבודתו הספרותית ובמחקריו. למד בבית המדרש העליון למדעי היהדות בברלין והצטרף לחבורת ה"צעירים". קבוצה זו יצאה כנגד היהדות הרוחנית שבראשה עמד אחד העם. ברדיצ'בסקי פרסם ב"שילוח" פולמוס רעיוני כנגד התפיסה של אחד העם. השתקע בגרמניה עד יום מותו.

יצירתו

ברדיצ'בסקי עסק בכתיבת מאמרים וביקורות. מאמריו ידועים בהתלהבות שבהם נכתבו ובסגנון המליצי שלהם. תפיסתו הרעיונית הושפעה מתורת ניטשה. הוא דרש מהיהודים לשנות את ערכיהם. לפתח את העצמיות ולמרוד במורשת האבות. הוא סלד מרוחניות יתרה, שלדעתו אפיינה את העם היהודי. הוא ביקש להפוך את האדם היהודי לאדם שלם יותר, מחובר אל הטבע ולא משועבד למסורת התרבותית. במאמריו הביא לידי ביטוי רעיונות אלה והשפיע השפעה ניכרת על הדור הצעיר.

ברדיצ'בסקי כתב רומנים קצרים ,כ- 150 סיפורים קצרים, נובלות ורומן גדול בשלושה חלקים - "מרים". בספריו הוא תיאר את היהודי החדש על רקע העיירה היהודית האופיינית לתקופה. הוא יצא במתקפה כנגד היהדות הישנה והכובלת וכתב על יהודי בעל יצרים, גשמי וקרוב אל הטבע. הוא תיאר את היחיד במאבקו בחברה ובכבלי המסורת שהיא כופה עליו.

מתוך "בין השמשות"

"ומני אז אני הולך לבדי לטייל, בלי סיעת רעי, שזה דרכם שחוק וקלות-ראש, הרי אני כבר למעלה משלוש – עשרה ואחריותי עלי…
והאחריות הלא רבה היא לבן – אדם עלי אדמות, כל נדנוד, כל נקיפת אצבע מלמטה תיכתב בספר שם למעלה, הכל יכתב שם, כל מעשי האדם ומחשבותיו."

מתוך "פת לחם"

"ואני עודני נער אז.
אבי היה רב בעיר מצער בישראל והכנסתו מועטה, מאבי אימי נשארה ירושה מעטה בתוך קרן קיימת , ורק את הריבית קיבל אבי מידי שנה בשנה, וזאת הוציאה אישתו השנייה שלם בניה, היא לא הייתה אישה רעה כלל, אבל עשתה את הקרוב לליבה…"

ברדיצ'בסקי עסק בחקר סיפור העם ובחקר האמונה היהודית הקדומה. הוא התעניין בשומרונים ובדתם. כינס חומרים שאסף וגם דאג לחדשם. הוא פרסם אסופות של אגדות: "מאוצר האגדה", "צפונות ואגדות", "ממקור ישראל". עסק בחקר חמשת חומשי התורה. כמו כן, כתב כמה ספרים ביידיש ובגרמנית. כל כתביו נקבצו בשבעה כרכים הכוללים את מאמריו, סיפוריו והאגדות שכינס.

ספרים

"מחוץ לתחום", "מעמק רפאים", "בין החומות", "מאורעות ומעשים", "משני עולמות", "בית תבנה", "בסתר העם" ,"גורי רחוב", "מרים".

מאמרים

"על הפרק", "נמושות", "דין ודברים", "בחומר וברוח", "ערביים", "מימין לשמאל" ועוד.

על שמו של ברדיצ'בסקי נקראים רחובות בארץ, וכן היישוב החקלאי "שדות מיכה".

ביבליוגרפיה:
כותר: מיכה יוסף ברדיצ'בסקי
מחברת: ציונית, דינה
שם  הפרסום מקורי: נשות ואנשי ספרות ושירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית