הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > ספרות עברית > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > שירה > שירה עברית > אישים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
על פועלו של הסופר והמשורר הישראלי יהונתן גפן.יהונתן גפן
מחברת: דינה ציונית


יהונתן גפן הוא סופר ומשורר ישראלי. נולד ב- 22 בפברואר 1947 בנהלל.

תולדות חיים

יהונתן גפן גדל בנהלל. בסיום לימודיו התגייס לצבא ושירת כקצין בחיל הצנחנים. עם שחרורו מצה"ל נסע לאנגליה למטרת לימודים. גפן עוסק גם בתרגום, הוא תרגם את הספר "אור בעליית הגג" לסילברסטין. זכה בפרס ברנשטיין ב- 1983 על ספרו "ילד כרובית". במשך שנים כתב טור שבועי במוסף של העיתון מעריב. רשימות ומאמרים פרי עטו פורסמו בספר "הצד הרביעי של המטבע".
אביהם של הזמר והיוצר אביב גפן ושל השחקנית והתסריטאית שירה גפן.

יצירתו

יהונתן גפן עוסק בכתיבה יצירתית מגיל צעיר. את ספר השירים המפורסם "שירים שענת אוהבת במיוחד" כתב בהיותו בן 19 לאחותו ענת שהייתה אז בת 4. הספר תורגם לאנגלית. כתיבתו מצטיינת בפשטות הביטוי ובישירות. שיריו בדרך כלל מאוד אישים וכתובים בחריזה ובמצלול. גפן כתב מחזה מוסיקלי "הכבש השישה עשר", על פי ספרו המצליח לילדים שפורסם ב1978. הוא עצמו אף הופיע בערבי קריאה מיצירותיו.

מתוך "אני אוהב"

"אני אוהב שוקולד
ועוגות גבינה
ומסטיק וסוכריות
ותות גינה…"

ספרים

ל"ב שירים לאחות הקטנה, יום אחד… כך מתחילים כל הסיפורים שענת אוהבת במיוחד, עשרה סיפורים על יצורי יער מקסימים, שמספר שומדי הארנב, הכוכבים הם הילדים של הירח, 29 שירים על תלות ועצמאות, על חיים ומוות ועוד, 28 שירים של "ילד גדול" וסיפור על מלך שלא ידע לבכות, ספר שלם על חתול אחד, 27 שירים ושני מכתבים על חתול אמיתי בשם מאיר, התפרדויות, שירים לנאטשה, רחוק מהעץ, פחות אבל כואב, הספר הצהוב, אישה יקר, חתול של אפאחד, אבל למה, ציפציף, חומר טוב, גן החלומות האבודים.

 

ביבליוגרפיה:
כותר: יהונתן גפן
מחברת: ציונית, דינה
שם  הפרסום מקורי: נשות ואנשי ספרות ושירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית