הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > פיסיקה ומבנה החומר [כימיה] > חומרים: תכונות ותהליכים
ראש גדולתקציר
על ארכימדס (287-212 לפני הספירה) והדרך בה גילה שיטה למדוד נפח גופים (חוק ארכימדס).ארכימדס : האיש והאגדה (287-212 לפנה"ס)
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי 

האדם שלא נשכח


יש אנשים, שלמרות העובדה שחיו לפני שנים רבות רבות, זוכרים אותם עד היום. הם אלו שבמחשבתם ופועלם השפיעו על התרבות האנושית. בין הגדולים שבהם היה ארכימדס, שחי לפני כ-2250 שנים.
מתמטיקאי, אסטרונום וממציא דגול זה, חי בסיציליה (סירקוז של אז) ובמהרה הסב אליו את תשומת לבו של המלך, הירון ה-2, כשהחל להמציא עבורו מכונות לשימושים שונים. הוא התמחה בבניית מנופים שונים והיה הראשון ליישם עקרונות מתמטיים בהנדסה. דוגמא להמצאותיו היא משאבת הבורג (הנקראת על שמו- 'בורג ארכימדס') הדומה בצורתה לחולץ הפקקים של ימינו. משאבה זו רוקנה את המים מקרקעית אחת מספינותיו של המלך ושפכה אותם אל הים. 

הכתר המזויף


סיפורים שונים נפוצו על ארכימדס. הידוע שבהם הוא סיפור בלשי ממש. המלך חשד שצורף הממלכה, אשר קיבל ממנו גוש זהב כדי ליצור עבורו כתר מפואר, גנב חלק מהזהב לעצמו ובמלאכת ייצור הכתר השתמש במתכת זולה יותר. המלך זימן את ארכימדס וביקשו לבדוק את העניין מבלי לפגום בשלמות הכתר. הסתובב הממציא טרוד במשימה, עד שיום אחד, בהיכנסו לאמבט שבבית המרחץ, הבחין, שעם שקיעת גופו, עלו פני המים. או אז הבזיק במוחו רעיון: עליית פני המים קשורה בחומר ממנו עשוי הגוף שנכנס לתוכם. מרוב התרגשות קפץ החוצה ורץ לביתו עירום כביום היוולדו, כשהוא צועק במלוא גרונו, "אאוריקה! אאוריקה!" (מצאתי, מצאתי). למעשה, הוא גילה בדרך זו שיטה למדוד נפח גופים. ובאשר לכתר?
ארכימדס את הכתר במיכל מים, הוציאו, ולאחר מכן שיקע גוש זהב במשקל זהה. הוא השווה את עליית מפלס המים בשני המקרים ואכן, הניסוי אימת את חשד המלך. עליית מפלס המים לא הייתה זהה. כלומר, הכתר והגוש לא היו עשויים במאה אחוז מאותו החומר. מאז קרוי על שמו "חוק ארכימדס", הקובע, שעל גוף הטובל במים פועל "כוח עילוי" שכיוונו למעלה הגורם לו "לאבד" ממשקלו. המשקל "האובד" שווה למשקל המים שהגוף דוחה. בעקבות זאת נמצאה הדרך לקביעת משקלו הסגולי של חומר כלשהו.למתענינים:
http://www.mcs.drexel.edu/~crorres/Archimedes/contents.html

ביבליוגרפיה:
כותר: ארכימדס : האיש והאגדה (287-212 לפנה"ס)
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
תאריך: אפריל 2001 , גליון 14
שם כתב העת: ראש גדול
הוצאה לאור: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
הערות: 1. ירחון מדע לצעירים.
2. העמותה למצוינות בחינוך.
הערות לפריט זה: 1. ירחון מדע לצעירים
2. תכנית קרב למעורבות בחינוך
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית