עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > רבייה והתפתחותעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים > רבייה והתפתחות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
מבחינת תהליך הרבייה, בעל החיים סיים את חלקו מיד לאחר שמילא את תפקידו בהעמדת צאצאים. כל זמן, שהצאצאים שלו שורדים ומעמידים צאצאים משלהם - החיים נמשכים.על ההפריה ועל ההישרדות
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד 

מתרבים ומתים


מבחינת תהליך הרבייה, בעל החיים סיים את חלקו מיד לאחר שמילא את תפקידו בהעמדת צאצאים. כל זמן, שהצאצאים שלו שורדים ומעמידים צאצאים משלהם - החיים נמשכים.

ואכן, בעלי חיים רבים מתים זמן קצר לאחר שמילאו את תפקידם ברבייה. כמה דוגמאות: הזכרים של הדבורים ושל הנמלים "נזרקים" מהקן על ידי הנקבות ומתים, לאחר שהזדווגו עם המלכה והפרו אותה. נקבת הזיקית מתה זמן קצר לאחר שהטילה את ביציה המופרות, והזכר של אחד ממיני המכרסמים פשוט נופח את נפשו לאחר ההזדווגות עם הנקבה. פרפרים רבים (למשל, טוואי המשי) חיים ימים ספורים בלבד. במהלך חייהם הקצרצרים הם מספיקים להזדווג ולהטיל ביצים, וכך הם מצליחים להעמיד דורות של פרפרים.

אך אין כמו חייו (ומותו) של גמל שלמה כדי להדגים שמבחינת הרבייה הזכר יכול למות, כל עוד זרעו "עושה את העבודה" ומייצר דור חדש. אמנם בדרך כלל מסתיימת ההזדווגות בין הזכר והנקבה בשלום: הזכר עוזב כדי להפרות נקבות אחרות, והנקבה פונה להטיל את ביציה המופרות. אלא שלעתים קרובות הופך המפגש זירת מוות: עם תום ההזדווגות, ויש הטוענים שלפעמים אפילו במהלכה, קופצת הנקבה על הזכר ונועצת בו את לסתותיה. בן-רגע נהפך הזכר לארוחה טעימה ועתירת חלבונים. חייו של הזכר הסתיימו אמנם, אך הנקבה תטיל את הביצים המופרות, והזחלים שיבקעו מהן יגדלו, יזדווגו וימשיכו את מחזור החיים המוזר הזה. 

והאדם?


מה הקשר בין רבייה לתוחלת החיים של בני אדם? בעבר הייתה תוחלת החיים קצרה: גבר או אישה בני 40 נחשבו לזקנים, שקצם קרוב. הם הספיקו להוליד ילדים ולגדלם ומתו זמן קצר לאחר מכן. הרפואה המודרנית האריכה את תוחלת החיים של בני האדם, וכיום אנשים חיים זמן רב אחרי שתפקידם ברבייה הסתיים.

ביבליוגרפיה:
כותר: על ההפריה ועל ההישרדות
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית