עמוד הבית > מדעים > אקולוגיה ואיכות הסביבה > הכחדת מינים והשבתם עמוד הבית > מדעים > אקולוגיה ואיכות הסביבה > פסולת > חומרים מסוכניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > אקולוגיה ואיכות הסביבה > פסולת ומחזורעמוד הבית > ישראל (חדש) > נוף וטבע > בעלי חיים
הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים. מחלקת ההסברה


תקציר
על פגיעת האשפה המושלכת על-ידי בני האדם על חיות הבר.שקית ניילון פשוטה וקופסת טונה אחת
מחברת: מזי מגנאג'י


באחד הלילות קיבל דני מולכו, פקח הרי אילת במחוז אילת, דיווח על יעל זכר, תשוש המסתובב ליד המצפה התת ימי באילת. בהגיעו למקום ניסה דני להרחיק את היעל מהמקום אך ללא הועיל - הוא נותר ללא יכולת תנועה. דני לא זיהה פגיעות חיצוניות ביעל ולכן העריך כי אפשר שמדובר בחסימה במערכת העיכול, אשר גרמה לתשישות היעל ובסופו של דבר למותו. בנתיחה שלאחר המוות נמצאה קיבתו של היעל מלאה במזון, בדופנותיה שטפי דם והמעבר למעי חסום היה בחתיכת ניילון של שקית פלסטיק.

היעל המת מצטרף לשורה של בעלי חיים ברחבי הארץ הסובלים מתופעה כואבת ועצובה - יעלים, צבאים, תנים, זאבים ואפילו צבי-ים, אוכלים שקיות ואשפה שמשאירים מטיילים בשטח ומתים.

מוות אכזרי זה פוקד בכל שנה עשרות בעלי חיים בכל רחבי הארץ. ד"ר רוני קינג, וטרינר הרשות, מוסר כי גם אם הפסולת שאינה מתעכלת לא הורגת את בעל החיים בצורה ישירה, בעצם נוכחותה בקיבה, היא תופסת נפח ופוגעת בכושר העיכול של בעל החיים.

במקרה שכזה נגרמת לבעל החיים פגיעה כרונית המביאה להידרדרות מצבו באופן הדרגתי, תוך סבל ממושך.

לא רק שקיות ניילון גורמות למצוקה ומוות בקרב בעלי חיים. לפני כמה חודשים נפגעה רגלו של יעל גדול זכר שהסתובב ליד בסיס צבאי במצוקי דרגות. היעל שהתרגל ליהנות מהאוכל אותו סיפקו לו החיילים דרך על קופסת טונה צבאית, רגלו נתקעה בה והיעל כמעט מת מתשישות. במקרה זה הצליחו עובדי הרשות להציל את חיו.

ביבליוגרפיה:
כותר: שקית ניילון פשוטה וקופסת טונה אחת
מחברת: מגנאג'י, מזי
שם  הפרוספקט: הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים
הוצאה לאור: הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים. מחלקת ההסברה
הערות: 1. מפרסומי מחלקת ההסברה.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית