הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > כלכלהעמוד הבית > ישראל (חדש) > תשתיות > תחבורהעמוד הבית > ישראל (חדש) > תשתיות > תקשורת
ישראל. משרד החינוך. שרות הפרסומים. מרכז ההסברה


תקציר
מאפיין בולט בענפי התחבורה והתקשורת הוא המרכיב החשוב בהם של חברות ציבוריות גדולות, הנהנות ממעמד של מונופולין (בזק, אל-על, אגד). בשנים האחרונות ננקטה מדיניות שנועדה לצמצם מעמד מונופולי זה, לפחות בחלק מן החברות על ידי הכנסת גורם התחרות, מתוך מגמה להביא לשיפור השירותים ולהוזלתם.כלכלת ישראל : תחבורה ותקשורת
מחבר: ד"ר דן גלעדי


מאפיין בולט בענפי התחבורה והתקשורת הוא המרכיב החשוב בהם של חברות ציבוריות גדולות, הנהנות ממעמד של מונופולין (בזק, אל-על, אגד). זו גם אחת הסיבות שהמועסקים בהם זוכים לתנאי שכר, שהם טובים הרבה יותר מן הממוצע במשק. בשנים האחרונות ננקטה מדיניות שנועדה לצמצם מעמד מונופולי זה, לפחות בחלק מן החברות על ידי הכנסת גורם התחרות, מתוך מגמה להביא לשיפור השירותים ולהוזלתם. לדוגמא, מתן זכויות להטסת נוסעים לאילת לגורם תעופתי נוסף, או תחרות בין כמה מפעילים של תקשורת סלולרית (שכבר הוכיחה עצמה בהורדת מחירים ניכרת).

הממשלות הנוכחית וקודמתה הצהירו על כוונתן לכלול חברות ממשלתיות (כמו בזק ואל-על) בתהליך ההפרטה. ארגוני העובדים, ולעתים גם ההנהלות, עורמים קשיים על ביצוע ההפרטה, מתוך חשש לפגיעה במעמדם ו/או בתנאי השכר המועדפים שלהם. שיעור הגידול בענף התקשורת מסוף שנות השמונים הוא מהיר במיוחד, בזכות שימוש בטכנולוגיות חדשות, שגם מורידות את המחירים ללקוחות. ניתן לומר, כי בתחום זה חלה התקדמות מהפכנית. לעומת זאת, שיעור הגידול בתחבורה אינו חורג מהממוצע במיגזר העסקי כולו, ובכמה תחומים (רכבת, אוטובוסים) אף נופל ממנו.

מאז 1992 נמשכות ההשקעות הניכרות במערכת הכבישים, אולם בשל קצב הגידול במספרם של כלי הרכב (הן פרטיים והן מסחריים) הצפיפות הולכת וגדלה. מימוש התכנון והביצוע של מערכות הסעה המונית בערים הגדולות מתנהל בעצלתיים, כמו גם פרויקטים לאומיים מוצהרים, דוגמת תוכנית 2000 להרחבת נמל התעופה בן-גוריון.

רק השלב הראשון של כביש חוצה ישראל מתחיל להיראות בשטח, תוך ויכוח ציבורי נרחב באשר להצדקתו. בינתיים העומס בכבישים ובנמלי הים והתעופה הולך וגדל, ולפחות בטווח הנראה לעין לא נראים פתרונות מהירים. בנסיבות אלה עלולה התחבורה להכביד על ההתפתחות הכלכלית.

לסעיפים אחרים מפרק: "ענפי המשק"
חקלאות
תעשייה
בנייה
תחבורה ותקשורת
מבחר ושירותים עסקיים

ביבליוגרפיה:
כותר: כלכלת ישראל : תחבורה ותקשורת
שם  הספר: כלכלת ישראל : התפתחות, מאפיינים, מדיניות
מחבר: גלעדי, דן (ד"ר)
עורך הספר: אופז, חיים
תאריך: 1998
הוצאה לאור: ישראל. משרד החינוך. שרות הפרסומים. מרכז ההסברה
הערות: 1. הספר מוקדש לזכרו של מיכאל ברונו.
הערות לפריט זה: 1. מתוך הפרק: ענפי המשק

הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית