הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פמיניזםעמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > מחשבים ואינטרנט
אינטרנט עכשיו : מגאזין לאתרי אינטרנט בארץ ובעולםתקציר
מידע על שוק הגולשות העולמי, השוק בישראל, הסיבות לאי כניסת נשים לרשת, המלצות לפעילות ותכניות להחדרת נשים למרחבי האינטרנט, האינטרס של תעשיית ההייטק והמדינה, העתיד בנושא ואתרי נשים נבחרים בארץ ובעולם.נשים ברשת
מחברת: אילנה כהן-פנר


לאחרונה נערכו בארץ מספר סקרים (על ידי החברות "זומביט-נטוויז'ן-גיאוקרטוגרפיה" ומגאזין נש"ר) המצביעים על כך כי אחוז הנשים הגולשות בארץ, מתוך כלל הגולשים, נע בין 10 ל-15 אחוזים בלבד. נתון זה מצביע על קיום חסמים המונעים חדירת נשים לתחום אינטרנט בארץ, אולם קיימות דרכים להסרת חסמים אלה.

ניתוח המצב והפתרונות שאציע בהמשך, מתבססים על ראיונות עם גורמים מתעשיית התוכנה בארץ ומפגשים עם נשים ומנהלים במערכות החינוך. הפתרונות המוצעים מתבססים על ניתוח המגמות העולמיות, חקר מניעים וצרכים של נשים, התייחסות תעשיית ההייטק לנשים, ופעילות (או חוסר פעילות) הגורמים הממשלתיים בנדון.

אנחנו בנש"ר מאמינות שלנשים תפקיד חשוב בעיצוב תכני רשת האינטרנט, בדומה לכל ערוץ תקשורת אחר. אנו חייבות להיות אחראיות למסרים ולתכנים שהילדים שלנו מקבלים ברשת וליצור מאגרי מידע אשר ישרתו את הצרכים וסגנון חיים של נשים, המהוות למעלה מ-50 אחוזים מהאוכלוסיה.


 

שוק הגולשות העולמי


בשנת 1994 נתפסה רשת האינטרנט, על ידי נשים, כ"טריטוריה עויינת" ואחוז הגולשות בה הגיע ל-10 אחוזים בלבד. כיום נאמד שוק הגולשות העולמי בכ-50 מיליון נשים, המהוות קרוב ל-40 אחוזים מכלל הגולשים בעולם. רשת האינטרנט הפכה למגרש משחקים מקובל לנשים. הגידול המואץ בחדירת הנשים לרשת מתרחש בעיקר בארה"ב, אירופה ואוסטרליה. נשים נחשבות כיום כפלח השוק המבטיח ביותר לתעשיית האינטרנט. התחזית היא שבשנת 2000 יגיע מספרן לכ-80 מיליון גולשות, עם תוספת של 10 מיליון גולשות לשנה.

בעולם אנו עדים להקמת מאות אתרים ייחודיים לנשים, רשימות דיוור וקבוצות דיון לנשים ואף לפיתוח מנועי חיפוש לנושאים הקשורים נשים בלבד. 

השוק בישראל


בתחילת השנה, כאשר החלטנו לפתוח את נש"ר, פעלו בארץ כ-3,000 אתרים, אף לא אחד למען נשים. מיד הבנו שאחת מהפעולות הראשוניות הנדרשות היא להחדיר אצל הנשים את תודעת השימוש באינטרנט ולהעביר להן קורסי אינטרנט ומיחשוב.
הנחת היסוד שלנו היא שכל תלמידת תיכון, ובעצם כל מסיימת בית ספר עממי היודעת קצת אנגלית, יכולה לגלוש באינטרנט. אין סיבה שמזכירה שמדפיסה ב- Word לא תוכל לגלוש. תוסיפו עליהן את כל המרצות, המדעניות, השרטטות ,התלמידות, הגרפיקאיות, רואות החשבון, עורכות הדין, הרופאות ושאר הנשים השייכות לכח העבודה בישראל (כ-908,000 נפש) יחד עם התיכוניסטיות והסטודנטיות, ותגיעו לפוטנציאל שוק מכובד מאד. 

סיבות לאי כניסת נשים לרשת


החסמים העיקריים לחדירת נשים לרשת והפיכתה לכלי עבודה ותקשורת עבורן הם:
* סטריאוטיפים של נשים לגבי מחשבים ותקשורת.
* שליטת הגברים בעולם ההייטק והרשת, הגורמת להתעלמות מצרכיהן של הנשים.
* פערים בין הדרישות והתפיסות של גברים מתוכנות ומיחשוב, לבין אלו של נשים.
* מדיניות בת-יענה של גורמים ממשלתיים.
* חוסר בזמן ובאמצעים אצל נשים.
אציין כי חלק עיקרי מחסמים אלו הם התייחסויות ודימויים מוטעים של כל הגורמים המעורבים: תעשיית ההייטק, ציבור הנשים וגורמים ממשלתיים וציבוריים האמונים על קידום הטכנולוגיה והחינוך.
נבחן, כעת, כל אחד מהגורמים הנ"ל, ונבחן את הדרכים והאפשרויות להסרת החסמים ולהעלאה מאסיבית של נשים לאוטוסטרדת המידע בהקדם.

סטריאוטיפים של נשים לגבי מחשבים ותקשורת
ההתייחסות של נשים למחשבים ולאינטרנט היא מורכבת. הדימוי הרווח הוא שמחשבים ואינטרנט מתאימים ומיועדים לגברים, לילדים ולגאוני מחשב. עמדה זו גורמת, מחד, לחוסר עניין ומוטיבציה, מצד הנשים, להשקיע ולהיכנס לתחום ומאידך היא משולבת עם מחסום הפחד שלהן ממחשבים ותקשורת. מחקרים מצביעים על כך כי הפחד ממיחשוב נמצא בקורלציה גבוהה עם הגיל והמעמד המקצועי.
אולם על פחד ממיחשוב ניתן להתגבר, ולכך דוגמאות ממשיות "מן השטח". כדוגמא ניתן להביא את החדרת השימוש בתקליטור פסקי הדין פדא"ור, על ידי לשכת עו"ד, למרות הטענות שעורכי דין ומחשבים אינם "בראש אחד".

שליטת הגברים בעולם ההייטק והרשת
עובדה שאין להתכחש אליה היא שהתעשיה נשלטת על ידי גברים והם מתכננים ומעצבים את המערכות, הממשקים, המשחקים והאתרים, בהתאם להבנתם ולצרכיהם. שליטה זו גורמת להתעלמות ממסרים ומתכנים של נשים, ומשימוש בצינורות שיווק ופרסום שאינם מגיעים ואינם אפקטיביים לנשים.

גם פעולות השיווק וההדרכה לוקות בכך שהן מתבצעות בפטרוניות תוך שימוש ב- TechnoBabble מאיים. ברגע שגבר בא עם גישה של "אני גאון ואת מטומטמת", אין תקשורת אלא להפך, הפחד אצל הנשים מתעצם ואצל מנהלי ההייטק מתקבל, באופן פרדוכסלי, "חיזוק" לגישתם. עובדה זו מביאה להגדלת הפערים בין גברים ונשים בתחום.

דוגמא מאלפת לשליטת הגברים בתחום הם משחקי המחשב. מרביתם מאופיינים באלימות רבה, יריות ומרדפים. לעומת זאת, משחק חדש של חברת Pinacle - Chaos Out Of Order, זכה להצלחה רבה בקרב נשים (90 אחוזים מהרוכשים) מכיוון שאין בו אלימות, הוא מלווה במוסיקה קלאסית, ויש בו צורך בחיבור חלקים לשלמות.

בכנס האינטרנט העולמי שנערך לא מכבר בירושלים הצגתי, בפני מנהלי תעשית ההייטק, כיצד מצטייר הדימוי שלהם בעיני נשים, מתוך מטרה לשנות תפיסות התנהגות והתייחסות:
"יצורים מוזרים עם משקפיים, מחוברים למזוודת מחשב ביד אחת ולפלפונים ויומני כיס אלקטרוניים ביד השניה, ותמיד ממהרים. מה שמוזר עוד יותר זו השפה שלהם, עם המשפטים המוזרים והמלים המשונות, ולבסוף - החיוך הנלעג המשדר אלי שאני לא מבינה כלום".

גם על בעיה זו ניתן להתגבר. בנש"ר אנו מציעות סדרת קורסים, למיחשוב ואינטרנט, לנשים בלבד, באווירת רגועה, עם דגש על אתרי נשים ונושאי נשים. בנוסף לקורסים הקבוצתיים, מארגנת החברה קורסים יחידניים לנשים בבתיהן.

פערים בין הדרישות והתפיסות של גברים מתוכנות ומיחשוב, לבין אלו של נשים
המחקרים מוכיחים כי קיימים הבדלים בציפיות ובדרישות של נשים וגברים מכלי התוכנה והאינטרנט. עבור גברים מהווים כלי המיחשוב והתוכנה, לא רק כלי עבודה, אלא סמלי סטטוס וקידמה - אפילו "צעצועים אלקטרוניים". סימני המעמד והתחרות הם מי בעל הדיסק הגדול ביותר, המעבד המהיר ביותר, הזיכרון הנרחב ביותר וכו'. נשים מתייחסות לכלי המיחשוב והאינטרנט ככלים פרקטיים לביצוע משימות. אין להן זמן לשחק. כן נמצא כי דפוסי הגלישה של נשים שונים מדפוסי הגלישה של גברים. נשים משתמשות באינטרנט בעיקר לצרכי תקשורת דואר אלקטרוני והן נוטות יותר להתמקד באתר אחד ולא לדלג בין אתרים.

נשים זקוקות יותר למסגרות חברתיות המשמשות מקור תמיכה, במות לשיתוף בבעיות דומות, ומקור השראה וכח מסיפורי הצלחה של נשים מצליחות. לכן אחת הדרכים למשוך נשים לרשת היא באמצעות שיוכן לקהיליה.

מדיניות בת-יענה של גורמים ממשלתיים
ניסינו להציג את הבעיה בפני מנהלים במשרדים הממשלתיים האמונים על נושא הקידום הטכנולוגי בארץ, אך הם טענו שאין בעיה, ואם אין בעיה אזי, כמובן, אין צורך בטיפול...

חוסר בזמן ובאמצעים אצל נשים
ממצאי מחקרים שהתבצעו בחו"ל מצביעים על כך שאחת הסיבות העיקריות לאי כניסת נשים לרשת היא העדר משאבי זמן ואמצעים. באחוז ניכר של בתים בארץ קיים מחשב עם מודם וחיבור לאינטרנט, אולם נשים החוזרות הביתה לאחר יום עבודה, ממשיכות את עבודות הבית עד שעות הערב וכשהן מתפנות, המחשב כבר תפוס על ידי הילדים.

משנשאלו גולשי האינטרנט מי מבני המשפחה גולש ברשת, מצטיירת התמונה הבאה:
60% - אחד הבנים.
27% - אב המשפחה.
8% - אחת הבנות.
5% - אם המשפחה.
על פי הסקר, הפער בין גברים ונשים בתחום מונצח. גברים גולשים פי שמונה מנשים - נקודה למחשבה לבנות הדור הצעיר. 

המלצות לפעולות ותוכניות להחדרת נשים למרחבי האינטרנט


על מנת להגדיל את מספר הנשים ברשת, אנו עורכות פעולות הסברה והדרכה, תוך שבירת סטריאוטיפים. הפעולות מתבססות על מודל שלבי אימוץ טכנולוגיה חדישה. יש לתכנן את פעולות ההסברה בהתאם לשלבים שבהם נמצאות הלקוחות ובהתחשב בחשיפתן לשירותי וכלי האינטרנט והמיחשוב, כדלקמן:

* פעולות הסברה להצגת תועלות - העברת מידע לפורומים של נשים אשר שמעו על האינטרנט, אך לא יודעים בדיוק מהם היתרונות המעשיים מהשימוש בה. חשוב להציג את התועלות לנשים מהשימוש באינטרנט, כגון: חסכון בזמן וכסף, מגוון שירותים תחת גג אחד, כלי דואר ותקשורת, מידע זמין, נוחות, מבצעי קניה, ועוד. מצגות מעין אלו עורכת נש"ר בארגוני נשים, לאמהות של תלמידים בבתי ספר ועוד.
* הסרת מחסום הפחד - לגבי ידידות האינטרנט וקלות השימוש בה. מסעות פרסום והסברה, תחת הסיסמה "כולנו גולשות", בכנסים מקצועיים של מזכירות, ימי עיון לרואות חשבון, הכנה לפרישה ועוד.
* הקצאת תקציבים להכשרת נשים למיחשוב ולעבודה באמצעות האינטרנט. הפניית והכשרת עובדי הוראה, מורים, ומנהלים ביחידות מקצועיות במשרדי החינוך, העבודה המדע והתקשורת.
* קורסים למחשוב ואינטרנט, בארגונים ובבתים - יש להתחיל בסדרת קורסים קבוצתיים ויחידנים באינטרנט, הכללת קורסי מבוא למחשוב ואינטרנט לפורומים מקצועיים כמו רואות חשבון, מורות ועוד, ויצירת אתרים ושירותים לנשים בישראל בעברית.
* שינויי התייחסות מנהלי תעשיית ההייטק והאינטרנט לגבי נשים - לדבר בשפה שימושית ולא טכנולוגית, ולעצב מימשקים, תכנים וקהיליות בהתאם לצרכי הנשים וסגנון חייהן. 

אינטרס של תעשיית ההייטק והמדינה


כל הפעולות הללו הינן אינטרס מובהק של תעשית התוכנה והאינטרנט ושל המדינה. אם תעשיית האינטרנט רוצה לבצע את מהפכת הקניות ברשת, יש לעשות זאת באמצעות הגורם הדומיננטי והמתמחה בקניות, ואלו הן הנשים. נשים אחראיות על 85 אחוזים מהחלטות הקניה בבית, מחוץ לרשת, כמובן.
אציין כי גם בארה"ב עדיין לא התרחשה מהפכת הקניות באינטרנט, זאת עקב סיבות טכניות שונות, דוגמת אבטחת המידע ברשת, וגם סיבות של התעלמות תעשית ההייטק ממניעי נשים, דפוסי גלישה וערוצי הפרסום של נשים. 

והעתיד


אם כל הגורמים ינקטו בצעדים שתוארו לעיל יש להניח שנהיה עדים למסות גדולות של נשים הנכנסות לרשת, בתור גולשות פרטיות ובתור יזמות עסקיות. להערכתי, תוך שלוש שנים תהוונה הנשים מעל ל-40 אחוזים מכלל הגולשים גם בארץ, עם מגוון שירותים קיברנטי חדש, של נשים ולמען נשים.
ולסיום, זכרו כי ה"אבא" של האינטרנט הוא הפנטגון והצבא האמריקאי, ואולי כאן נעוץ הסטריאוטיפ הגברי של הרשת, אבל ה"אמא" של האינטרנט הינן הספריות באוניברסיטאות וזו, ברובה, ממלכה של נשים.
אז איפה הן, הנשים ההן,
עם המחשב והמודם?
עם האלטה-ויסטה והיהוא ההוא,
למה לא רואים אותן? 

אתרי נשים נבחרים, בארץ ובעולםנשים ברשת
http://www.wol.co.il
באחד מכינוסי "נשות קריירה" ברעננה, הועלה רעיון הקמת אתר אינטרנט לנשות השרון וכך נולד המושג נש"ר (נשות השרון). לאחר קבלת תגובות אוהדות מכל רחבי הארץ, הפך האתר לכלל ארצי, כשמטרותיו לשמש חלון ראווה של המגזר העסקי, הפוליטי והקהילתי של הנשים בישראל, להוות קורת גג לפעולות עסקיות של נשים, להפגין את הכח הצרכני והאלקטורלי של נשים, לקדם נשים לשימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים ולקדם נושאים חברתיים וקהילתיים.
באתר מסוקרים אתרי נשים מחו"ל, מובאות פינות שונות (בריאות, השקעות, צרכנות, תקשורת דתיים וחילוניים ועוד), ונערכות פעילויות לקידום האינטרסים הנ"ל. עוד בתכנון לטווח הקרוב - הקמת ערוץ שיחה מיוחד לאמהות של חיילים.

Femina
http://www.femina.com
אתר ותיק זה (נוסד בשנת 1995) הינו אחד הראשונים שהוקדש כולו לנשים ונערות. בבסיסו זהו מנוע חיפוש ואינדקס, המאפשר איתור מידע שנוצר במיוחד עבור/על ידי נשים. תוכלו למצוא כאן אתרים אישיים של נשים מכל רחבי העולם, נושאים הקשורים באהבה ומין, אמנות של נשים וכמובן - פמיניזם.

WWWomen
http://www.wwwomen.com
אתר נוסף המהווה דוגמא טובה ליכולתן של הנשים להפוך את הרשת לכלי המשרת היטב את מטרותיהן. מעבר להיותו מנוע חיפוש מקיף ומקצועי, זהו גם מקום מפגש לנשים המעוניינות לקיים ביניהן שיחות (chats), לקיים פורומים ולקבל יעוץ אישי בנושאים אישיים.

Empowered Young Females
http://www.eyf.com
לגירסת ה- On Line של המגאזין המודפס, הנושא את שם האתר, מטרה אחת עיקרית: בניית הבטחון העצמי וחישול אופיין של נשים באשר הן. באתר מספר פרקים מעניינים על יחסים בין נשים לבין עצמן ולבין גברים, על הפנמת ו/או הפגנת רגשות, על רכילות, על נשות קריירה ועל אמצעים מיוחדים להתרגעות.

Women's Wire
http://www.women.com/work
אתר זה מתמקד באופן אקסלוסיבי בעולמן של הנשים. הוא מכיל מספר מדורים - חלקם רדודים משהו (דוגמת מדור ה"סטייל" הדן בנושאים דוגמת "האם בלונדיניות באמת מכייפות יותר"), ורובם מוצלחים יותר, דוגמת מדור העבודה המציג פרופילים של נשות קריירה, יחד עם דיון בקונפליקט "הקריירה מול המשפחה" ומדור ה"מזומן" המייעץ כיצד ניתן לחסוך כסף לצרכים אחרים פרט לניהול משק הבית השוטף, כגון עבור חינוך ילדים או חופשה מיוחדת.

Life Time
http://www.lifetimetv.com
האתר הרשמי של רשת הטלוויזיה המתמחה בנושאים של משפחה, הורות וזוגיות. באופיו זהו מגאזין אינטרנט לנשים, ולגברים שבחייהן. הוא מייעץ לנשים בנושאי ספורט וכושר, תזונה ודיאטה, רפואת נשים, מתכונים מיוחדים, חדשות רלוונטיות ועוד.

ביבליוגרפיה:
כותר: נשים ברשת
מחברת: כהן-פנר, אילנה
תאריך: לא ידוע 1998 , גליון לא ידוע
שם כתב העת: אינטרנט עכשיו : מגאזין לאתרי אינטרנט בארץ ובעולם
הוצאה לאור: אריג'נט
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית