הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פסיכולוגיהעמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > מחשבים ואינטרנט
אינטרנט עכשיו : מגאזין לאתרי אינטרנט בארץ ובעולם


תקציר
מידע על שימוש כפייתי באינטרנט, התמכרות של ילדים לאינטרנט והטיפול בהתמכרות.התמכרות לאינטרנט
מחבר: ליאור עילם


אם בתקופה האחרונה חבריכם מגיעים לעבודה או ללימודים כשהם סובלים מכאבי ראש ועיניהם אדומות, כנראה שהם סובלים מחוסר שינה. סיבותיהם שמורות עמם, כמובן, אולם בהחלט יתכן שהם "קורבנות" לסוג חדש של התמכרות - התמכרות לאינטרנט

רשת האינטרנט מציעה מגוון רחב של ישומים, דוגמת גלישה באתרי www, דואר אלקטרוני, קבוצות דיון וחדרי שיחה. מחקרים מעלים כי חדרי השיחה (Chat) מספקים את עיקר המשיכה למכורי האינטרנט. חדרי השיחה מאפשרים לאנשים מכל העולם, ללא תלות בהשקפת עולמם, להפגש בחדר וירטואלי אחד ולשוחח על כל נושא אפשרי. המשתתפים בשיחה בוחרים לעצמם כינוי. הם אינם צריכים להזדהות בשמם האמיתי או למסור על עצמם פרטים מזהים. למעשה, אף אחד מהמשתתפים אינו יכול לדעת האם המשתתפים האחרים דוברים אמת או בודים כזבים מליבם.

במרבית המקרים מתנהלת השיחה באמצעות הקלדה, אם כי הולכת ומתפשטת התופעה של חדרי שיחה בהם יוצרים המשתתפים קשר באמצעות קול ואף בליווי תמונה. חדרי השיחה מקוטלגים לפי נושאים: אהבה, מבוגרים, מוסיקה ועוד, אולם במקרים רבים, השיחות גולשות לכיוונים שונים ובלתי צפויים. מי שמבקר מספיק זמן בחדרי השיחות לא יתקשה לאתר את המשתתפים הקבועים - אלה שלא מחמיצים ערב אחד בכדי לשוחח עם חבריהם, אלה שנדמה כי הם מבלים בחדר הוירטואלי עשרות, אם לא מאות, שעות מדי חודש.

נחזור אל חבריכם אדומי העיניים. האם חשדכם מוצדק? האם הם באמת מכורים לחדרי השיחות באינטרנט? התשובה אינה חד-משמעית ובהחלט יתכן שאתם טועים. על פי מחקרים שנעשו בחו"ל, אנשים בעלי עבודה קבועה אינם נמצאים בקבוצת הסיכון להתמכרות. המחקרים מצביעים על כך שהאוכלוסיה הפגיעה ביותר להתמכרות לאינטרנט, הינה דווקא אוכלוסיית עקרות הבית, המוצאות באינטרנט מקור יומיומי (לעתים יחיד) ליצירת קשר אם אנשים אחרים וכן לבילוי והעברת זמן.

סנדרה האקר, עקרת בית מסינסינטי, התפרסמה כאשר הורשעה בהזנחת ילדיה עקב התמכרות לאינטרנט ונשלחה לטיפול גמילה. האקר נעלה את שלושת ילדיה בחדר מט ליפול, שעל רצפתו היו פזורות זכוכיות שבורות. השוטרים שבאו לאסור אותה סיפרו שמלבד המחשב והסביבה המקיפה אותו, הבית היה מזוהם וניכר כי לא טופל זמן רב.

זוהי דוגמה קיצונית, אמנם, אולם אם בני זוגכם/בני משפחתכם אינם עובדים ומבלים זמן רב באינטרנט, יתכן שכדאי לכם לבחון, ביתר תשומת לב, את חשבון הטלפון החודשי שלכם ולשים לב לשינויים בהתנהגותם.


 

שימוש כפייתי באינטרנט


שני סטודנטים מאוניברסיטת בר אילן - רמי שקד וזיו גרוסברד - ערכו לאחרונה מחקר על תופעת ההתמכרות לאינטרנט. שתי מסקנות העולות מתוך המחקר הן כי לשימוש באינטרנט השפעה ברורה על חיי החברה ופעילות הפנאי של המשתמש (הללו מתקצרים ככל שהמשתמש מקדיש יותר שעות לשימוש באינטרנט) וכי עוצמת ההשפעה כפופה לרמת (זמן) השימוש.

עוד נמצא שגברים נוטים להשתמש באינטרנט יותר זמן מנשים ושהשימוש באינטרנט יכול להיות רקע לבעיות בין בני זוג - בעיקר כאשר רק אחד מבני הזוג גולש. אתרים רבים ברשת, העוסקים בנושא, מציינים מקרים בהם התמכרות לאינטרנט של אחד מבני זוג נשוי הסתיימו בגירושין. עורכי המחקר הגיעו למסקנה נוספת: קיימת נטיה של המשתמשים להדחיק ולהכחיש את ההשפעה שיש לאינטרנט על חייהם.

שקד וגרוסברד מביאים מתוך מחקרה של יאנג אשר קבעה ששימוש כפייתי באינטרנט יכול לגרום לתוצאות שליליות משמעותיות בתחומי הלימודים, החברה, הכספים והעבודה - בדומה לבעיות שתועדו כתוצאה מהתמכרויות "מוכרות" יותר, דוגמת הימורים כפייתיים, אכילה כפייתית או אלכוהוליזם. המכורים איבדו שליטה על יכולתם להגביל את כמות הזמן שהם הקדישו לשיטוט באינטרנט ודיווחו על בעיות משמעותיות בחייהם כתוצאה מכך.

באופן מפתיע למדי, למרות התוצאות השליליות הללו, מכורים רבים לא הביעו רצון לצמצם את זמן השימוש באינטרנט. הנחקרים דיווחו על תלות מוחלטת באינטרנט ועל חוסר יכולת לוותר על חלקה של הרשת בחייהם או להגביל עצמם מבחינת זמן השימוש.

ממחקרה של יאנג עולה שמתמכרים, שסגרו את החשבון שלהם אצל ספק האינטרנט, מכרו את המודם או אפילו פרקו לגמרי את המחשב, דיווחו על הרגשה של "השתוקקות" הדומה לזו של מעשן שנמצא בגמילה מסיגריות. צורך עז זה גרם להרכבת המחשב מחדש, קניית מודם ופתיחת חשבון חדש אצל ספק אינטרנט - הכל בכדי לספק את הצורך לאינטרנט. חלק מהמכורים השתמשו באינטרנט כאמצעי לברוח מבעיות או לשפר את מצב רוחם המדוכא (שנבע כתוצאה מהרגשה של חוסר אונים, אשמה, חרדה או דיכאון). חלקם שיקרו לבני המשפחה או לחברים כדי להסתיר את מידת התמכרותם לאינטרנט, סיכנו מערכת יחסים רצינית, עבודה או לימודים, וחזרו להשתמש באינטרנט אפילו לאחר שבזבזו על החיבור לרשת סכום כסף מופרז. 

גם ילדים מתמכרים


ממחקר שערכה הפסיכולוגית קימבלי יונג, בשם "Caught In The Web", עולה שילדים עלולים להתמכר לאינטרנט, בעיקר בעקבות שימוש מופרז בחדרי השיחה, אבל גם כתוצאה מגלישה אינטנסיבית ומהשתתפות במשחקים מקוונים. התמכרות הילד לאינטרנט פוגעת בו ישירות. היא עלולה להפוך אותו לאדם מתבודד ולהרוס את חיי המשפחה לעתיד שלו.

ממחקרה של יונג ניתן ללמוד כי ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך ובעיות במשפחה, נתונים בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר להתמכרות. רשת האינטרנט מספקת לילד מפלט מההתמודדות היומיומית ומאפשרת לו ליצור קשר עם חברים חדשים, בלי צורך לבוא עימם במגע פיזי.

יונג מביאה מספר מקרים קשים, במטרה להראות שהתופעה חמורה יותר מכפי שנוטים לחשוב. הסיפור המזעזע ביותר שייך, ככל הנראה, למשפחה בה ילד בן 12, אשר ניפח את חשבון הטלפון המשפחתי לכ-1,300 דולר בחודש, ירה באימו לאחר שזו ניתקה את החיבור שלו לאינטרנט.

חלק מהחוקרים סבורים ששימוש מופרז ברשת האינטרנט עלול ליצור מצב בו, בנוסף להתמכרות, יטושטשו הגבולות בין העולם הוירטואלי לזה המציאותי. אומנם בנושא זה אין עדיין מחקרים מעמיקים, אולם עצם העובדה שהרשת מאפשרת לכל אחד ללבוש ולפשוט זהויות, להופיע בחדרי שיחה תחת כינויים שונים ולמסור מידע כוזב כרצונו, בלי חשש להתפס, מעלה חשש כי התמכרות של ילדים לאינטרנט תלווה בבעיית זהות.

עם כל זאת יש לזכור, שלא כל המומחים רואים את ההתמכרות לאינטרנט כבעיה חמורה. למעשה חלק מהם סבורים שעדיף שהילדים ישתמשו בכלי טכנולוגי הדורש מידה מסוימת של הפעלה אקטיבית מאשר שיבלו את אותן שעות בצפייה פסיבית בתוכניות טלוויזיה. דון טפסקוט, מחבר הספר "Growing Up Digital", מציג תמונה הרבה יותר ורודה, בה ילדים משתמשים באינטרנט בכדי לשחק, לבנות מערכות יחסים ולחקור את העולם. לדעתו, רשת האינטרנט מסייעת לילדים בהקניית תחושת זהות, החיונית להתפתחותם. 

הטיפול בהתמכרות


מחקרים מצביעים על כך שמכורים מתקשים להכיר במצבם. רמי שקד וזיו גרוסברד מסבירים כי בני אדם רבים מעדיפים לא לזהות בעיה שבעבורה אין להם פתרון מוכן. לפעמים אלו הסובבים את המכור צריכים לשקול את 'תפקידם' - זאת מאחר ומערכות יחסים עלולות להשתנות דרמטית, או להסתיים לגמרי, לפני שמכורים מסויימים יתחילו לתפוס את המחיר הממשי של ההתמכרות שלהם.

שקד וגרוסברד מעלים גם את השאלה האם יש לראות בהתמכרות לאינטרנט מאפיין שלילי - זאת מאחר וניתן להבחין בין התמכרויות מזיקות (כגון התמכרות לאלכוהול או להימורים) לבין התמכרויות שאינן מזיקות (כמו צפייה מוגזמת בטלויזיה או אכילת סוג מסויים של ממתק). המחיר שהמתמכר משלם עבור התמכרויות "שאינן מזיקות" אינו כבד והתוצאות אינן שליליות. ישנן התמכרויות שהן אפילו מועילות, כגון התמכרות לפעילות גופנית (כל עוד זו אינה מביאה לפגיעה פיזית), בה המחיר שהמתמכר משלם על ביגוד ספורט או מנוי למועדון כושר, מתגמד מול היתרונות - בריאות משופרת, אנרגיה, ביטחון עצמי והופעה.

במקרה של התמכרות בן או בת הזוג (או חבר/ה קרובים) אנו עלולים, על כן, לעמוד במצב של חוסר אונים. אם אנו מזהים אדם הקרוב לנו כמכור לשימוש ברשת האינטרנט, וסבורים שההתמכרות מזיקה לאינטרסים שלו, ננסה להביא אותו להבנה על חומרת מצבו ונציע לו לפנות לקבלת סיוע מקצועי. יחד עם זאת - חוקית, ואף מעשית, במרבית המקרים ידינו כבולות והאפשרויות בהן אנו יכולים לנקוט מעטות. פסיכולוגים המתמחים בבעיות של התמכרות יוכלו לסייע לא רק למתמכר ישירות, אלא גם למי שמעוניין לסייע לו, בהצעת דרכים להתמודדות עם המצב. לאנשים המבלים שעות רבות באינטרנט, אני מציע לנסות ולבחון באופן אובייקטיבי במידת האפשר, את מידת השימוש שלהם באינטרנט ולבחון האם הוא פוגע בתפקודם ומחליף מספר רב של פעילויות אחרות שהם נהגו לעשות בעבר. בכל מקרה של ספק או חשש, מומלץ לפנות לקבלת יעוץ מקצועי אצל אדם שהוסמך לכך.

במקרה של חשש להתמכרות הילד/ה, יכולים ההורים להטיל את מרותם, אולם גם כאן לא כדאי לבצע צעדים נחפזים לפני שמתייעצים עם מומחה. הורים עשויים להסתייע בעצות שמשיאה יאנג:
* אל תאסרו על הילד להשתמש באינטרנט לחלוטין. פעולה זו עלולה להפוך אתכם לאויביו. במקום זאת הציבו גבולות ברורים לגבי זמן השימוש. למשל: שעת גלישה יומית אחרי הכנת השיעורים.
* בקשו מהילד לערוך רישום לגבי הזמן שהוא מבלה בשימוש ברשת האינטרנט.
* עודדו את הילד לבצע פעולות אלטרנטיביות לגלישה.
יש לזכור שהקניית יסודות שימוש נכונים לילד ברשת האינטרנט, תחת הנחיה ופיקוח מתאימים, תסייע לו לפתח חשיבה עצמאית ולמידת חקר - יכולות אשר עשויות להוות את המפתח להצלחת הילד בעולם הטכנולוגי של המאה העשרים ואחת.* הכותב הינו מנכ"ל בוקלי, מרצה ויועץ בתחום האינטרנטאל האסופה ישראל - האדם והמרחב : נושאים נבחרים בגיאוגרפיה3

ביבליוגרפיה:
כותר: התמכרות לאינטרנט
מחבר: עילם, ליאור
תאריך: לא ידוע 1998 , גליון לא ידוע
שם כתב העת: אינטרנט עכשיו : מגאזין לאתרי אינטרנט בארץ ובעולם
הוצאה לאור: אריג'נט
הערות לפריט זה: הכותב הינו מנכ''ל בוקלי, מרצה ויועץ בתחום האינטרנט
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית