הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > מוסדות השלטוןעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > דמוקרטיה > עקרונות הדמוקרטיהעמוד הבית > ישראל (חדש) > שלטון וממשל
גשר מפעלים חינוכיים


תקציר
על דרך הפסקת פעילות, הימנעות של אדם נושא תפקיד ממלכתי. הפסקת הפעילות עשויה להיות מסיבות שונות, כגון: מחלה, נסיעה לחו"ל או הסתבכות בפלילים.נבצרות, נבצרות זמנית
מחברת: ד"ר דורית למברגר


פירוש: הפסקת פעילות, הימנעות. נושא תפקיד ממלכתי מפסיק זמנית למלא את התפקידים שבתוקף סמכויותיו מסיבות שונות, כגון: מחלה, נסיעה לחו"ל או הסתבכות בפלילים. אדם אחר ממלא את התפקיד.

המושג עלה לאחרונה לכותרות בהקשר לנשיא המדינה משה קצב, אך הוא קיים ביחס לכל נושא משרה ציבורית.

לכל נושא משרה ציבורית בכירה מוגדר ממלא מקום המשמש בתפקיד עד לסיום הנבצרות. כך למשל, יו"ר הכנסת הוא ממלא המקום של הנשיא (למתן חנינות, לקבלת אֲמָנוֹת, ליציאה לחו"ל ולאירוח וכד'), את מקום ראש הממשלה ממלא שר אשר הוגדר מראש כממלא מקום ראש הממשלה. (למשל: אולמרט מילא את מקומו של שרון), ואת מקום יו"ר כנסת נבצר, ממלא סגנו.

יש הבחנה בחוק בין נבצרות זמנית, המוגבלת לתקופה קצרה, אשר בה לנושא התפקיד יש מניעה מלמלא את תפקידו, לבין נבצרות קבועה, שמשמעותה היעדרות קבועה של בעל התפקיד מתפקידו.

במקרה של נשיא המדינה החוק מפורט יחסית ומסדיר את נוהל אישור הנבצרות ע"י ועדת הכנסת ומגביל את משכה לשלושה חודשים ועוד שלושה. במקרה של ראש הממשלה קבע המחוקק 100 ימים כגבול בין נבצרות זמנית לנבצרות קבועה.

ביבליוגרפיה:
כותר: נבצרות, נבצרות זמנית
מחברת: למברגר, דורית (ד"ר)
שם  האתר: אזרחות לבגרות: מדינה יהודית ודמוקרטית במבחן המציאות
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית