עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיותעמוד הבית > ישראל (חדש) > אוכלוסייה וחברה > קבוצות אוכלוסייהעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > אזרחות במבט רב - תחומי


תקציר
יצחק דה לנגה, אמן ואוצר גלריית "הקצה" בנהריה, כותב על תערוכתם המשותפת של האמנים חיים מאור וחאדר ושאח, "המשפחה - العائلة". תערוכה זו מסכמת תהליך עבודה שבו ושאח מהעיר רהט ומאור מהיישוב מיתר ציירו האחד את דיוקנאות משפחתו של השני.
דה לנגה כותב על הדיאלוג בין שני האמנים שחיים במציאות פוליטית מורכבת ועל תהליך ההיכרות עם "האחר" שהם ביצעו.על תערוכתם ויצירתם המשותפת של האמנים חיים מאור וחאדר ושאח
מחבר: יצחק דה לנגה


"המשפחה"  "العائلة"
חיים מאור וחאדר ושאח حايم ماور وخضر وشاح

בתערוכה מוצג תהליך מרתק של סדנא כפולה, האחת של חיים מאור בציור פורטרטים של בני משפחת ושאח מהעיר רהט, והשנייה של חאדר ושאח המצייר את דמויותיהם של בני משפחת מאור מהיישוב מיתר.


חיים מאור, חאדר וג'ואהר, טכניקה מעורבת (עפרונות צבעוניים, אקריליק, צבע תעשייתי ולכה) על עץ, 2008.

שני האמנים החיים בשכנות בנגב, במציאות פוליטית מורכבת ומתעתעת, מקיימים מעין 'מעבדת יצירה' בניסיון כן ומתמשך להכיר אחד את השני ואת המרחב בו הם חיים.

בשפת ציור הדיוקן דרושות גם מיומנויות רגשיות והזדהות עם הדמות - מושא העבודה. בתהליך ההכרות באמצעות הציור חיים וחאדר מכפילים את הקשב ההדדי. תוך כדי פעולת הציור מעמיקה החברות. היכולות לתקשורת ולתובנות המשותפות מתחדדות, כמו ההדגשים הצורניים, החומריים, הצבעוניים, 'הטופוגראפיים', הסמליים והמנטאליים.

זאת לא עבודת פורטרט 'מוזמן' אלא בחירה הדדית של שני אמנים החיים במרחב משותף ומסוכסך, מעשה ציור משותף בו הם בונים 'פאזל' אנושי ודיאלוג נדיר בשפת האמנות.


חאדר ושאח, זהר מאור, רישום בכימיקלים על נייר צילום, 2009

חיים מאור עסק בעבר במחוזות, זמנים ותכנים אחרים שהתכתבו עם עברו כבן דור שני לניצולי שואה. ברקע הדיוקנאות הדהדה הקטסטרופה ההיא, האחרת, מ'שם'.

חאדר ושאח נולד בעזה, פלסטיני בעל תעודת זהות ישראלית, בוחן את עברו המשפחתי, התרבותי והלאומי ואת זהותו והשתייכותו במציאות מורכבת בה הוא נתון כאדם וכאמן.

כאן במדבר בנגב, בזמן הווה, הנרטיב היצירתי המשותף של ושאח ומאור מהווה זיכוך מנטאלי וערכי, דרך להבנת ה'אחר' כדרך להבנת עצמך ובניית זהות אוטונומית במרחב המשותף.

לצפייה ביצירות נוספות מתוך התערוכה:
יאסין, ביסאן ומנת אללה
לינה ומוחמד
אסיה וחביבה
דיוקן של חאדר ושאח
דיוקן של חיים מאור
דיוקן של אפרת מאור
דיוקן של שירן מאור

ביבליוגרפיה:
כותר: על תערוכתם ויצירתם המשותפת של האמנים חיים מאור וחאדר ושאח
מחבר: דה לנגה, יצחק
שם  האתר: גלריית הקצה
הוצאה לאור: עמותת הקצה
הערות לפריט זה:

1. באדיבות יצחק דה לנגה, אמן ואוצר גלריית 'הקצה'.
2. היצירות באדיבות חאדר ושאח, חיים מאור וגלריית הקצה.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית