הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > אקולוגיה ואיכות הסביבה > שטחים פתוחיםעמוד הבית > ישראל (חדש) > יישובים > מטרופולינים > תל אביב
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתשדרות רוטשילד
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיהמאז ימיה הראשונים של העיר תל אביב יש לשדרות רוטשילד תפקיד מרכזי בעיצוב העיר. הסירטון מציג כמה מהמאפיינים העכשווים של השדרה.


איזה רחוב ארוך, כמה אנשים מסתובבים כאן, חלק מהם עובדים בְּבִנְיְיני המשרדים הגבוהים, וחלק מהם מבלים בשדרה - נחים על הספסלים בצל או מטיילים.
נראֶה שזוהי שדרה חשובה בת"א. שדרה היא רחוב שמשני צידיו או במרכזו נטועים עצים. כאן יש צאלונים וּפִיקוסים. תראו איך נראתה השדרה בתחילתה, לפני שנטעו בה עצים. השדרה נקראת על שמו של הברון בנימין אדמונד רוטשילד, הידוע בכינויו "הנדיב הידוע". מתכנן הערים גֵדֵס, שתכנן תוכנית לעיר תל אביב, תכנן ששדרות רוטשילד יחברו בין המרכז ההיסטורי של תל אביב (רחוב הרצל ונווה צדק) לבין האזור החדש, שהתפתח מצפון לתיאטרון "הבימה". גם היום שדרות רוטשילד הוא אחד הרחובות המרכזיים של תל אביב וחלק ממרכז העסקים של העיר. ההנהלות של הבנקים הגדולים בארץ נמצאות פה, חברות ביטוח ועוד עסקים שונים. לצד העסקים האלה קמו כאן מסעדות ובתי קפה. השדרה נראית היום כמו פארק קטן בלב העיר - יש כאן מסלולי אופניים, מתקני שעשועים ופסלים סביבתיים. כאן, בשדרה, אמנים רבים משמיעים ומציגים את יצירותיהם.
אם נביט לצידי השדרה נראה את הבתים המיוחדים שנבנו כאן. חלקם עברו שיקום ושימור.
בתחילת השדרה נמצאת אנדרטת המייסדים של תל אביב. כאן רשומים שמותיהם של שישים ושישה ממייסדיה של אחוזת בית. מול האנדרטה ניצב בית חשוב במיוחד. זהו ביתו של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף. הבית שימש גם כמוזיאון תל אביב בין השנים 1932-1959, וכָאן הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל ביום שישי ה' באייר תש"ח, 1948.
יש עוד כל כך הרבה מה לראות בשדרה הזו... כדאי לכם לחזור.

ביבליוגרפיה:
כותר: שדרות רוטשילד
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית