הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > אקולוגיה ואיכות הסביבה > איכות האווירעמוד הבית > ישראל (חדש) > תשתיות > תחבורה > תחבורה יבשתית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
על בעיות התחבורה והחניה הנגרמות מכמות המכוניות הנכנסות לעיר תל-אביב.בעיות התחבורה והחניה בתל אביב
מחברים: דלית רביד - המאירי; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


מספר האנשים הנכנסים לתל-אביב-יפו מדי יום הוא עצום! כמיליון איש והוא גדול פי שלוש ויותר ממספר התושבים בעיר.

אנשים באים לתל-אביב-יפו כדי לעבוד, ללמוד, לקנות ולבלות. רוב האנשים מגיעים לתל-אביב-יפו ברכב פרטי, וזה גורם לגודש רב בכבישים ולפקקי תחבורה. פקק תחבורה הוא מצב שכלי-הרכב הנעים בכביש לא זזים כמעט במשך זמן ממושך. מדי בוקר, כשאנשים רבים באים לעבודה בתל-אביב-יפו, רובם בכלי-הרכב שלהם, יש פקקים בכניסה לעיר, ולפנות ערב, כאשר הם יוצאים מן העיר חזרה לביתם – הפקקים הם ביציאה מן העיר.

פקקי התחבורה גורמים לבזבוז רב של שעות עבודה ודלק, וגם לזיהום אוויר ולרעש. כמו כן, הנסיעה בפקק היא ממש מורטת עצבים ולא פעם נגרמות תאונות דרכים בשל כך.

בעיה חמורה נוספת שגורמים כלי-הרכב הרבים הנכנסים לעיר מדי יום קיימת בתוך העיר – בעיית חנייה. בשנת 2006 היו בתל-אביב-יפו 278,000 מקומות חנייה. אולי זה נשמע המון, אבל מספר כלי-הרכב שהיוממים (האנשים שמגיעים מדי יום) מגיעים בהם לתל-אביב-יפו גדול בהרבה לכן יש מחסור במקומות חנייה. קורה לא פעם שתושבי תל-אביב-יפו בעיקר אלה שמתגוררים ברחובות מרכזיים בעיר, מסתובבים זמן רב סביב ביתם ומבזבזים זמן יקר בחיפוש אחר מקום חנייה. עיריית תל-אביב-יפו חוששת שבעיות התחבורה והחנייה יגרמו לתושבים ולבתי-עסק רבים לעזוב את תל-אביב-יפו, לכן שוקדים בעירייה על מציאת פתרונות שונים למצב הזה.

המטרה של כל מי שמטפל בנושא התחבורה בתל-אביב-יפו, וזה כולל את עיריית תל-אביב-יפו , משרד התחבורה, והציבור עצמו, היא להגדיל את השימוש בתחבורה ציבורית ולהקטין את השימוש ברכב הפרטי. אם אנשים ישתמשו יותר ויותר בתחבורה הציבורית, זה יקטין את העומס בכניסות וביציאות אל העיר וממנה ובתוך העיר עצמה. אף-על-פי שבשנים האחרונות עלה מאוד מספר המשתמשים ברכבת, ויש גם מספר לא מבוטל של אנשים שמשתמשים באוטובוסים, עדיין רוב הנכנסים לתל-אביב-יפו מעדיפים להשתמש ברכב הפרטי שלהם. אז מה עושים? תוכלו לקרוא על כך בערך על פתרונות לבעיות התחבורה בתל אביב-יפו.

ביבליוגרפיה:
כותר: בעיות התחבורה והחניה בתל אביב
מחברת: רביד - המאירי, דלית
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית