הסדרי נגישות
עמוד הבית > אחר > טרור > אירועים ופעילויות טרור
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתהמרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרורתקציר
על פיגועי הטרור שהתרחשו בשנות התשעים כנגד הקהילה היהודית בארגנטינה. מאחורי הפיגועים עמד ארגון החיזבאללה.הפיגועים בארגנטינה
מחברים: ליאת מדניק; עו"ד יניב אופק


בשנות התשעים ספגה הקהילה היהודית בארגנטינה כמה מכות קשות ביותר, שיצרו מציאות מורכבת עימה היא מנסה להתמודד עד היום: המכה הראשונה הינה הפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, והשנייה, פיגוע שהרס את בניין מרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA). ב-17 במרץ 1992, בפיגוע בשגרירות ישראל נהרגו 29 ישראלים וארגנטינאים. ארגון החיזבאללה טען כי הפיגוע בוצע בתגובה לחיסולו של עבאס מוסאווי. ב-18 ביולי 1994, בפיגוע תופת במבנה מרכז הקהילה היהודית, נהרגו 86 ארגנטינאים, יהודים וקתולים. מאחורי הפיגועים עמד כנראה עימאד מוע'נייה, ראש הזרוע הצבאית של החיזבאללה אשר חוסל בפברואר 2008 בדמשק.

בסוף שנת 2002 הוציא שירות הביטחון של ארגנטינה ( SIDE ) דוח מפורט אשר מצביע על אחריותן של איראן ו"חיזבאללה" לביצוע הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. הדוח של שירות הביטחון, שחלקים ממנו הודלפו בזמנו לתקשורת, הצביע על איראן ועל "חיזבאללה" כאחראים ישירים לביצוע פעולת הטרור. בעקבות הדוח הוצאו צווי מעצר בינ"ל נגד ארבעה דיפלומטים איראניים החשודים במעורבות בפיגוע.

מבצעי הפיגוע פעלו מתוך תשתית מבוססת היטב של החיזבאללה בקהילה במוסלמית שיעית במשולש הגבולות בין ברזיל, ארגנטינה ופארגואי.

פריט מידע זה נכתב עבור אתר חוסן.

ביבליוגרפיה:
כותר: הפיגועים בארגנטינה
מחברים: מדניק, ליאת ; אופק, יניב (עו"ד)
שם  הפרסום מקורי: חוסן
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר חוסן.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית