הסדרי נגישות
עמוד הבית > אחר > טרור > פעילי טרור
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתהמרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרורתקציר
על עבאס מוסאווי, המזכ"ל השני של ארגון החיזבאללה, שחוסל על ידי ישראל בשנת 1992.עבאס מוסאווי
מחברים: ליאת מדניק; עו"ד יניב אופק


עַבַּאס אלמוּסַוִי (Abbas al-Musawi,عباس الموسوي) מזכ"ל החיזבאללה השני, חוסל על ידי ישראל בשנת 1992, באמצעות טילים שנורו ממסוק אפאצ'י. מוסאווי היה איש דת מוסלמי שיעי, אשר הושפע עמוקות מהאידיאולוגיה הרדיקאלית של חומייני באיראן. בשנת 1991 כאשר מונה לעמוד בראשות ארגון החיזבאללה, נחשב מוסאווי למתון בדעותיו, יותר מסובחי טופיילי, מזכ"ל החיזבאללה הראשון. מוסאווי כינה את ישראל "הסרטן של המזרח התיכון". מזכ"ל החיזבאללה הבטיח לתושבי לבנון כי מחיקת כל זכר למדינת ישראל הינה אחת ממטרות ארגון החיזבאללה, כמו גם הפסקת תהליך השלום.

ב-16 בפברואר 1992 יצא לפועל מבצע "שעת לילה" כאשר מסוקי אפאצ'י שיגרו את טילי ההלפייר שפגעו ישירות בשיירת הרכבים של מוסאווי. בבוקר אותו היום, היה מוסאווי בדרכו לשאת דרשה לזכרו של ע'אלב חארב, ממקימי ארגון החיזבאללה אשר חוסל בשנת 1984. חיסול זה מיוחס לישראל, למרות שישראל מעולם לא לקחה עליו אחריות באופן רשמי. משזוהתה שיירתו של מוסאווי יוצאת מהכפר ג'יבשית, קיבל חיל האוויר הישראלי את ההוראה להמריא לכיוון לבנון. חיסול מוסאווי היה החיסול הראשון של בכיר חיזבאללה בלבנון.

ארגון החיזבאללה ספג מכה קשה עם מותו של מוסאווי, ומינה במקומו את המזכ"ל הנוכחי, חסן נסראללה. הנקמה המיידית לחיסול לא איחרה לבוא, ומטחי קטיושות נורו אל עבר ישובי גבול הצפון. באחד המטחים נהרגה הילדה אביה אליזדה, בת החמש. בנוסף, הצמיד הארגון מטען נפץ למכוניתו של קצין הביטחון בשגרירות ישראל באנקרה אהוד סדן, אשר נהרג בפיצוץ. חודש לאחר החיסול, במרץ 1992, התפוצצה מכונית תופת מתחת לבניין השגרירות בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה. מהפיצוץ נהרגו 29 בני אדם, חלקם ישראלים וחלקם תושבי המקום.

פריט מידע זה נכתב עבור אתר חוסן.

ביבליוגרפיה:
כותר: עבאס מוסאווי
מחברים: מדניק, ליאת ; אופק, יניב (עו"ד)
שם  הפרסום מקורי: חוסן
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר חוסן.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית