עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > סיפורי מיתולוגיהעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > דתות והגות דתית > דתות העולם העתיקעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ערים, מדינות ואימפריות > יוון העתיקה > תרבות ודת
מפה : מיפוי והוצאה לאור


תקציר
מסיפורי המיתולוגיה היוונית - כיצד הפכה הנימפה דפנה לעץ הדפנה?המיתולוגיה היוונית : דפנה
מחבר: אהרון שבתאי


באַרקַדיָה עובר הנהר היפה לָדוֹן. בתו של אל הנהר, הנימפה דַפְנֵה, דבקה באַרטֶמיס והתרחקה מגברים. לֶאוּקיפּוֹס בן אוֹיְנוֹמַאוֹס מלך פּיסָה התאהב בה, וכדי להתקרב אליה לבש שמלה, גידל את שערו וקלע אותו כמו נערה. הוא הציג את עצמו בפני דפנה בתור בת המלך אוינומאוס, והציע לה לצאת יחד לציד.
דפנה נוכחה לדעת שידידתה החדשה מסורה וחביבה, ולא עוד אלא שהיא מוכשרת כציידת יותר משאר הנערות. כך נתהדקו בינה לבין לאוקיפוס המחופש קשרי החיבה. עד שיום אחד התחשק לדפנה ולחברותיה לשכשך בנהר. אַפּוֹלוֹן, שקינא בהצלחתו של לאוקיפוס, הוא שעורר בהן את החשק לשחות. לאוקיפוס סירב להצטרף, והנערות התנפלו עליו במשובה והפשיטו אותו מבגדיו. כשגילו שהוא גבר, דקרו אותו למוות בסכיני ציידים.
גם חיזוריו של אפולון אחרי הנימפה לא עלו יפה. דפנה קלת הרגליים ברחה מפניו, וכאשר עמד האל להשיגה פנתה והתפללה לזֶאוּס. אדון האלים חס עליה והפך אותה לעץ דפנה.

לפריט הקודם
לפריט הבא

ביבליוגרפיה:
כותר: המיתולוגיה היוונית : דפנה
שם  הספר: המיתולוגיה היוונית
מחבר: שבתאי, אהרון
עורך הספר: דאור, דן
תאריך: תש"ס - 2000
בעלי זכויות : מפה : מיפוי והוצאה לאור
הוצאה לאור: מפה : מיפוי והוצאה לאור
הערות: 1. מיתוסים: סידרה בעריכת דן דאור
2. עורך אחראי: יהונתן נדב
3. עריכה: אלי הירש
עורכת משנה: קטיה בנוביץ
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית