הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > אוכלוסייה וחברה > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > מחלוקות ושסעים > השסע הפוליטיעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > אישים
כתר הוצאה לאורג.ג. בית ההוצאה הירושלמי


תקציר
קורות חייו ופועלו של מאיר יערי, מנהיג ואידאולוג של השומר הצעיר ומפ"ם.יערי (וולד), מאיר
מחברת: ד"ר שילה הטיס-רולף


יערי (וולד) מאיר (1987-1897). מנהיג ואידאולוג של השומר הצעיר ומפ"ם. נולד בגאליציה. היה ממייסדי השומר הצעיר ב-1916, שירת כקצין בצבא האוסטרי במלחה"ע הראשונה. עלה לארץ-ישראל ב-1920 וניסח, יחד עם חבריו, את העקרונות הבסיסיים של הקיבוץ הארצי שהעמיד בראש מעייניו גישה שיתופית קיצונית. ב-1929 היה בין מייסדי קיבוץ מרחביה, שם חי עד סוף ימיו. ייצג את תנועתו במזכירות הוועד הפועל של ההסתדרות הכללית ובוועד הפועל של ההסתדרות הציונית.

בשנות ה-30 וה-40 עמד בראש התהליך שהפך את השומר הצעיר למפלגה פוליטית, ועמד בראש הקמתה של מפ"ם ב-1948. יערי סיפק לשומר הצעיר ולמפ"ם את המצע המרקסיסטי-לניניסטי אשר תורגם להתיישבות והגשמה אישית.

רק באמצע שנות החמישים, לאחר משפט היהודים במוסקווה ומשפטו של מרדכי אורן בפראג, החלה לדעוך הערצתו לעולם הקומוניסטי והוא החל לפתח גישה חיובית לדמוקרטיה הסוציאליסטית הישראלית. לאחר הבחירות לכנסת ה-3 (1955) הסכים שמפ"ם תצטרף לקואליציה עם מפא"י, אך סירב לקבל תפקיד של שר. לאחר מלחמת ששת-הימים תמך יערי בהצטרפותה של מפ"ם למערך, וב-1984 תמך בהשארותה במערך עד להקמת ממשלת האחדות הלאומית. היה חבר בכנסות ה-7-1. היה המזכ"ל של מפ"ם עד 1972.

ביבליוגרפיה:
כותר: יערי (וולד), מאיר
שם  הספר: לקסיקון פוליטי של מדינת ישראל
מחברת: הטיס-רולף, שילה (ד"ר)
תאריך: 1998
בעלי זכויות : כתר הוצאה לאור; ג.ג. בית ההוצאה הירושלמי
הוצאה לאור: כתר הוצאה לאור; ג.ג. בית ההוצאה הירושלמי
הערות: 1. מהדורה חדשה ומעודכנת.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית