עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים > בעלי חוליות > עופותעמוד הבית > ישראל (חדש) > נוף וטבע > בעלי חיים > בעלי חוליות > עופות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
מידע כללי על הביולוגיה והאקולוגיה של סנונית הרפתות.סנונית הרפתות
מחבר: ד"ר נח רוטרי


הסנוניות נמנות על משפחת ציפורי השיר. אלה ציפורים בעלות כושר תעופה מעולה.
הסנוניות דומות לסיסים אך כנפיהן קצרות יותר ומחודדות בקצה והן שייכות לסדרה אחרת.
סנוניות הרפתות, הן בעלות כושר תעופה מעולה, מבנה גופן מזכיר מטוס קרב, הרגליים קצרות וחלשות ומיועדות בעיקר לאחיזה והזנב ממוזלג.
הסנוניות הנודדות מתלהקות לרוב לקבוצות צפופות בנות 60-80 פרטים. מעופן מהיר וישיר והן נודדות גם בלילה. בזמן הנדידה הן מרבות לנוח על חוטי חשמל וטלפון. תוך כדי חנייתן הן מרבות לנקות את עצמן ולטפל בנוצותיהן. הסנוניות הן ציפורים של שדות ושטחי אחו הנמצאים בקרבת מקורות מים.
הן שוהות באוויר במשך שעות ומתמרנות בזריזות בינות לענפי עצים ולחוטי תיל. במעופן, הן משנות כיוון וגובה בזריזות רבה וצדות חרקים מעופפים, המהווים את כל מזונן. הסנוניות גם שותות בעת המעוף. לעת ערב הן מתכנסות ללינה בסבכי קנים, לרוב ליד מים. הן מקננות על פי רוב במבנים.
לצורך בניית קן אוספים שני בני הזוג פתיתי בוץ, לשים אותם בפיהם עם רוק ומדביקים אותם לקיר כלשהו, לרוב מתחת לגג או למרפסת בולטת. הריר שברוק מקנה לקן את חוזקו ומונע את התפוררותו. גם גבעולים וקש עוזרים לחיזוק הקן.

ההזדווגות של סנונית הרפתות מתרחשת הן באוויר והן על הקרקע. הנקבה מטילה בין חמש לשמונה ביצים. היא דוגרת כמעט לבדה במשך כשבועיים.
הורי הגוזלים מאכילים אותם בקצב שעשוי להגיע לעשרות פעמים בשעה.
הגוזלים פורחים מהקן כשהם בני 19-21 יום. קצב התפתחותם אטי בהשוואה לציפורי שיר אחרות.
עם תום הקינון, מתקבצת האוכלוסיה היציבה למקומות לינה מסורתיים - רפתות, מחסנים ומפעלים תעשייתיים.

ביבליוגרפיה:
כותר: סנונית הרפתות
שם  התקליטור: האנציקלופדיה של עולם החי
מחבר: רוטרי, נח (ד"ר)
תאריך: 2000
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית